عمل زیبایی بینی

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • عمل زیبایی بینی
 عمل زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی یکی از پنج عمل رایج جراحی می باشد که بیشتر از بقیه عمل ها بر روی افراد متقاضی انجام می شود. در طول درمان، یک جراح پلاستیک وضعیت غضروف و استخوان بینی را اصلاح می کند تا به این ترتیب ظاهر مورد نظر بیمار برای بینی خود را ایجاد نماید. برای زنان و مردانی که از اندازه و شکل و ظاهر بینی خود رضایت ندارند، عمل زیبایی بینی می تواند یک روش بی خطر، موثر و آزمون شده باشد. هنگامی که این عمل جراحی توسط یک جراح با تجربه انجام می شود، نتایج آن می تواند منجر به بهبود توازن اجزای صورت و کمک به بیماران برای بازیابی اعتماد به نفس باشد.

عمل زیبایی بینی همچنین می تواند برای اصلاح مشکلات ساختاری مانند بینی عقابی همچون مشکلات تنفسی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

در صورتی که شما به دنبال انجام جراحی زیبایی بینی هستید، لازم است چند نکته مهم را در این رابطه مورد توجه قرار دهید. ما در این مقاله مطالبی راجع به عمل زیبایی بینی، هزینه ها، ریسک ها و مزایا و عوارض احتمالی آن در اختیار شما قرار می دهیم پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی جراحی است که ظاهر بینی را تغییر می دهد. انگیزه برای انجام رینوپلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هردو باشد.

قسمت فوقانی ساختار بینی، استخوان است و قسمت پایین آن غضروف است. رینوپلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست و یا هر سه را تغییر دهد.

در هنگام برنامه ریزی عمل بینی، جراح بینی شما ویژگی های دیگر چهره شما، پوست روی بینی و آن چه را که می خواهید تغییر دهید را در نظر می گیرد. اگر کاندید مناسبی برای جراحی هستید، جراح شما یک طرح سفارشی برای شما ایجاد خواهد کرد.

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی

افراد مناسب برای عمل زیبایی بینی

اکثر کسانی که از عمل جراحی برای تغییر شکل خود استفاده می کنند، از وضعیت ظاهری فعلی بینی خود ناراضی هستند و تمایل دارند تناسب بینی خود با سایر اجزای صورت را بهبود ببخشند. درصد کمی از این افراد بیمارانی هستند که با ناراحتی یا مشکلات تنفسی به خاطر نقص ساختاری یا آسیب دیدگی های قبلی ایجاد شده مواجه هستند.

افراد مناسب برای انجام این عمل زیبایی بینی باید از سلامت کامل برخوردار بوده و درک صحیح از ریسک ها و خطرات این عمل جراحی داشته باشند. عکس های عمل زیبایی بینی، قبل از درمان به بیمار نشان داده می شود. لازم است انتظارات بیمار درباره نتایج این درمان واقع بینانه باشد. یک فرد مناسب برای عمل زیبایی بینی باید دارای شرایط زیر باشد:

 • دچار مشکل انحراف بینی یا عدم قرارگیری بینی در وسط صورت باشند.
 • بینی بسیار بزرگ یا بسیار کوچک در مقایسه با سایر اجزای صورت داشته باشند.
 • بر روی پل بینی خود قوز داشته باشند.
 • یک بینی پهن داشته باشند.
 • سر بینی آن ها افتادگی داشته، رو به جلو باشد، یا بیش از حد بزرگ به نظر برسد.
 • سوراخ های بینی آن ها بیش از حد بزرگ بوده یا جمع شده باشد.
 • به خاطر آسیب دیدگی دچار عدم تقارن ظاهری بینی شده باشند.

مراقبت های قبل از عمل زیبایی بینی

 1. افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند برای این که عمل راحت تری داشته باشند، توصیه می شود اقدامات قبل از جراحی بینی را با دقت مطالعه کنید.
 2. در جلسه مشاوره، سابقه پزشکی بیمار و جراحی های قبلی مانند انسداد مجاری تنفسی، داروها و هرگونه نارسایی خونی مانند هموفیلی و نهایتا هدف و انتظارات بیمار از جراحی به طور کامل در پرونده پزشکی ثبت می شود.
 3. معاینه فیزیکی شامل خون و ادرار، ارزیابی ضخامت پوست، وضعیت داخل و بیرون بینی و غضروف های بینی می باشد.
 4. در صورتی که سن بیمار 50 سال یا بیشتر باشد، تست نوار قلب نیز درخواست می شود.
 5. از جمله اقدامات قبل از عمل بینی می توان به حمام کردن اشاره کرد، اما مراقب باشید که سرما نخورید زیرا در صورت سرماخوردگی، زمان عمل شما به تعویق خواهد افتاد.
 6. از چند روز قبل از جراحی بینی، آب زیاد بنوشید. آب رسانی خوب به بدن سرگیجه بعد از جراحی را از بین می برد و روند بهبودی را بهتر می کند.
 7. توصیه می شود حداقل از 2 هفته قبل از جراحی بینی، از مصرف داروهای خاص که بر روند بری هوشی تاثیر می گذارند مانند آسپرین، ایبوپروفن، داروهای ضد التهاب و رقیق کننده خون و همچنین استعمال سیگار و تنباکو اجتناب کنید.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی

 1. به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف مسکن هایی مانند آسپرین و پروفن بپرهیزید.
 2. در روز عمل بعد از گذشت حدودا 4 ساعت می توانید از غذاهای نرم و رقیق استفاده نمایید اما به خاطر داشته باشید که تا دو هفته بعد از جراحی بینی نباید از خوراکی هایی که نیاز به جویدن به مدت طولانی دارند را مصرف کنید.
 3. بعد از جراحی بینی به مدت 72 ساعت بعد از جراحی برای کاهش تورم و کبودی اطراف چشم، می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. دقت کنید که کمپرس یخ را بر روی بینی قرار ندهید.
 4. از تردد در اماکن شلوغ به مدت یک هفته خودداری کنید.
 5. تا 3 هفته با دهان باز عطسه کنید.
 6. تا یک ماه بعد از جراحی بینی، از شنا کردن و شیرجه زدن پرهیز نمایید.
 7. از دستکاری بینی و لب بالا بپرهیزید.
 8. تا یک ماه بعد از جراحی بینی استفاده از عینک ممنوع می باشد و به جای عینک می توانید از لنز تماسی استفاده کنید.
 9. برای پیشگیری از خونریزی از تخلیه شدید و با فشار ترشحات بینی حداقل به مدت 3 هفته خودداری کنید.
 10. به مدت یک هفته از خندیدن زیاد و حرکت بیش از اندازه صورت اجتناب کنید.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی

انواع مدل های بینی

بینی ها انواع مختلفی دارند. این مدل ها عبارتند از:

بینی گوشتی

بینی های گوشتی دارای ظاهری بزرگ و برجسته هستند و بر اساس مدل و فرم استخوان و میزان چربی آن، کوتاه یا بلند هستند. بینی های گوشتی از غضروف ضعیف و پوست باریکی برخوردارند و تنها برای انجام جراحی بینی طبیعی مناسب هستند.

بینی استخوانی 

بینی های استخوانی دارای دو ویژگی مشخص هستند که باعث شده افرادی که از بین های استخوانی برخوردارند، نتایج بسیار مطلوبی از عمل بینی کسب کنند. این دو ویژگی شامل پوست نازک و استخوان محکم می شود.

از آن جایی که پوست بینی استخوانی نازک و ظریف است، ایجاد هر تغییر حالتی در بینی به خوبی قابل مشاهده می باشد، بنابراین افرادی که دارای بینی استخوانی هستند از انجام عمل بینی طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی نتایج بسیار مطلوبی کسب می کنند.

بینی برجسته یا قوزدار

یکی از بارز ترین مشکلاتی که که اغلب افراد با آن مواجه هستند، داشتن برآمدگی و قوز بر روی پل بینی است. این برآمدگی ممکن است به صورت وراثتی یا برخورد ضربه به بینی به وجود آید. اما با جراحی بینی و سوهان کشیدن قوز و پل بینی، به راحتی می توان نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمود.

بینی پهن

از ویژگی های بینی پهن می توان به نوک گرد بینی، سوراخ های پهن و پل بینی عریض اشاره کرد. برای اصلاح و جراحی بینی پهن، ابتدا باید علل آن مورد بررسی قرار گیرد. دلایل ایجاد بینی پهن عبارتند از:

 • پهن بودن استخوان بینی
 • پهن بودن غضروف های تیغه وسط
 • پهن بودن سپتوم پشتی
 • پهن بودن نوک بینی
 • ضخیم بودن پوست یا گوشتی بودن بینی
 • پهن بودن غضروف های جانبی فوقانی یا تحتانی

برای درمان بینی های پهن، با در نظر گرفتن تناسبات صورت فرد و تا جای ممکن از قسمت بالایی تا پایین بینی باریک تر شده و موجب بهبود فرم بینی می شود.

انواع مدل های بینی

عوارض جراحی بینی

هر عمل جراحی ممکن است عوارضی داشته باشد. عوارض عمل بینی عبارتند از:

 • واکنش به داروهای بی هوشی و بی حسی
 • هماتوم یا جمع شدن خون در زیر پوست
 • پاره شدن رگ خونی کوچک روی پوست
 • خونریزی بعد از عمل بینی
 • باقی ماندن جای زخم و بخیه
 • نامتقارن شدن سوراخ های بینی
 • درد پس از جراحی
 • خون دماغ شدن
 • تورم و کبودی
 • عفونت

عوارض جانبی عمل زیبایی بینی

هر عمل جراحی بینی ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشد که جای نگرانی نیست زیرا پس از گذشت مدت زمان کوتاه بهبود می یابند.

تورم بینی

تورم بعد از عمل بینی جزء عوارض کوتاه مدت جراحی می باشد که فرد با استفاده از کمپرس یخ و نوشیدن آب کرفس و استفاده از چسب بینی می تواند آن را کاهش دهد.

اختلال تنفسی

در صورتی که جراح سطح مقطع مجاری تنفسی را بیش از اندازه کوچک کرده باشد، بیمار دچار اختلال در تنفس می شود. بنابراین برای کوچک کردن بیش از اندازه بینی اصرار نکنید.

ماندن جای زخم بعد از جراحی 

در صورتی برای جراحی نزد بهترین جراح بینی رفته باشید او محل برش را به گونه ای حرفه ای بخیه می زند که بعد از بهبودی کامل قابل مشاهده نباشد. همچنین بعد از جراحی باید دارو و پمادهای تجویز شده جراح را نیز استفاده کنید.

آبریزش و عطسه بعد از عمل بینی 

تا چند روز بعد از جراحی بینی ممکن است آبریزش بینی و عطسه داشته باشید، در این مواقع تا جایی که ممکن است از طریق دهان عطسه کنید تا فشار به مجاری بینی وارد نشود، بیمار در این مواقع با مشورت جراح می تواند قرص سرماخوردگی یا ضد حساسیت استفاده کند.

ماندن جای چسب و آتل بر روی بینی 

یکی از عوارض جراحی بینی باقی ماندن جای چسب و آتل بر روی بینی می باشد، این دو وسیله با هدف فرم دهی درست بینی استفاده می شوند، این عارضه به دلیل فشار زیاد چسب و گچ بر روی بینی ایجاد می شود، بنابراین از محکم چسب زدن و بیش از اندازه محکم کردن آتل بینی خودداری شود.

مشکلات بویایی بعد از رینوپلاستی

گاهی ممکن است به دلیل وجود ترشحات زیاد یا التهاب و روم بافت داخلی بینی، حس بویایی بیمار کاهش یابد، در این مواقع بیمار بهتر است آرامش خود را حفظ کند چرا که این عارضه امری طبیعی بوده و پس از رفع تورم بینی، حس بویایی شما باز خواهد گشت.

چسبندگی داخل بینی 

چسبندگی داخل بینی یکی از عوارضی است که بر اثر ترمیم نشدن زخم ها و برش های جراحی و چسبیدن بافت های داخل بینی ایجاد می شود.

در برخی از مواقع برای تشخیص علت بروز این عارضه انجام سی تی اسکن ضروری است. پس از بررسی علت چسبندگی بینی جراح اقدام به درمان آن می کند.

عفونت بینی

یکی از عوارضی که شاهد آن هستیم عفونت بعد از جراحی بینی می باشد، به همین منظور توصیه می شود بینی خود را پس از جراحی و برداشتن گچ با محلول های مخصوص شست و شو دهید تا میکروبی در آن جا نمو پیدا نکند.

عوارض جانبی عمل زیبایی بینی

سن مناسب برای عمل زیبایی بینی چه سنی است؟

طبق نظر پزشکان در زمینه جراحی بینی، بهترین سن زمانی است که اجزای صورت به طور کامل رشد کرده باشند. رشد خانم ها در مقایسه با آقایان زودتر اتفاق می افتد. به همین دلیل می توان گفت که سن مناسب عمل بینی برای خانم ها بعد از 16 سالگی و سن مناسب جراحی بینی مردان بعد از 17 سالگی است.

آیا بعد از عمل زیبایی بینی جای زخم بر روی بینی باقی می ماند؟

در اکثر عمل های جراحی پلاستیک، احتمال ایجاد جای زخم بر روی صورت پس از رینوپلاستی وجود دارد. در رینوپلاستی بسته، تمام شکاف ها در داخل حفره های بینی ایجاد شده و به همین خاطر هیچ جای زخم مشخصی از آن بر روی صورت باقی نمی ماند. در عمل جراحی رینوپلاستی باز، یک شکاف اضافی در ناحیه پایین تیغه بینی ایجاد می شود که می تواند جراحت از آن پس از درمان باقی بماند. خوشبختانه به خاطر اندازه و محل شکاف، این جای زخم نیز معمولا برای دیگران مشهود نیست.

هزینه عمل

هزینه عمل زیبایی بینی با توجه به نوع بینی و مشکلات آن، تخصص جراح و منطقه جغرافیایی که برای جراحی انتخاب می کنید متغیر است. برای اطلاع دقیق از قیمت ها می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

کلام آخر

از شما همراهان عزیز سپاس گذاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله سعی کردیم نکات مربوط به عمل زیبایی بینی را برای شما شرح دهیم. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد. شما نیز در صورت داشتن انتقاد و پیشنهاد می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)