جراحی بینی به روش بسته

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • جراحی بینی به روش بسته
 جراحی بینی به روش بسته

ما در این مقاله می خواهیم شما را با جراحی بینی به روش بسته آشنا کنیم. بسیاری از افراد هنگامی که می خواهند به پزشک متخصص برای عمل جراحی بینی مراجعه نماییند این سوال در ذهن آن ها پیش می آید که جراحی بینی به روش بسته بهتر است یا باز ؟ و یا اینکه جراحی بینی به روش بسته و باز چه تفاوتی با یکدیگر دارند ؟ و کدام یک از این روش ها از دیگری بهتر است ؟ اگر شما نیز می خواهید بینی خود را جراحی کنید و همچنین این سوال ها در ذهن شما نیز هستید ، این مقاله را با دقت بخوانید و به نکاتی که گفته می شود نهایت توجه را داشته باشید.

جراحی بینی به روش بسته

تفاوت جراحی بینی به روش بسته و باز به شرح ذیل می باشد:

در این بخش از مقاله به صورت مقایسه ای تعدادی از تفاوت های این دو روش را مطرح می کنیم اما در ادامه مقاله به صورت کامل تر به آن می پردازیم.

 1. عمده تفاوت این دو روش در نحوه ایجاد برش می باشد، در جراحی باز برش بر روی کلوملا ایجاد می شود و در روش بسته برشی بر روی پوست بینی ایجاد نمی گردد.
 2. در جراحی بینی به روش باز احتمال تحلیل تکیه گاه نوک بینی بسیار کمتر از روش بسته می باشد.
 3. در روش بسته میزان تورم و کبودی نسبت به عمل باز کمتر می باشد.
 4. همچنین دوره نقاهت پس از عمل بینی در روش جراحی بسته بینی نسبت به باز کمتر است.
 5. مدت زمان عمل بینی به روش بسته کمتر از روش عمل بینی باز می باشد.
 6. در صورتی که نیاز به رفع ایرادات نوک بینی باشد روش باز نسبت به روش بسته ارجح تر می باشد.
 7. در جراحی های پیچیده بخصوص عمل بینی ترمیمی چون جراح در روش باز دید بهتری دارد، از این روش استفاده می شود.
 8. احتمال بروز غیر قرینگی ناشی از عمل بینی در روش باز کمتر از روش بسته است.
 9. در عمل بینی بسته احتمال ضعف و ناخوشی بخصوص در افراد سن بالا کمتر از جراحی بینی باز می باشد.

حال برای درک بهتر تفاوت جراحی بینی به روش بسته و بازدر ادامه مقاله درباره هر دو روش توضیحاتی را مطرح می کنیم پس با ما همراه باشید.

جراحی بینی بسته

جراح پلاستیک تمام فرایند عمل را از طریق حفره‌های بینی انجام می‌دهد و همچنین هیچ برشی را در قسمت بیرونی صورت فرد متقاضی ایجاد نمی‌کند. بسیاری از جراح های پلاستیک معتقد هستند که جراحی بسته بینی دقت کمتری نسبت به جراحی باز بینی دارد و انجام موفقیت‌ آمیز آن دشوارتر از جراحی باز بینی است. با این حال عمل بسته بینی هم مزایای خود را دارد. به عنوان مثال، ساختار های عملکردی و نگهدارنده‌ بینی درگیر نمی‌شوند.

مدت زمان انجام جراحی عمل بینی بسته کوتاه‌ تر است و تورم کمتری پس از عمل ایجاد می‌شود. اما رینوپلاستی بسته یک روش عالی برای بیمارانی است که از ظاهر نوک بینی خود رضایت داشته و نیازی به تغییر در این ناحیه ندارند.هنگام انتخاب بین جراحی باز یا بسته بینی باید با جراح پلاستیک درباره‌ی اینکه کدام روش بهترین نتایج را برای شما به همراه خواه داشت صحبت کنید. بسیاری از جراحان تمایل دارند از تکنیک‌ هایی استفاده کنند که در آن تخصص دارند، بنابراین اگر برای انجام جراحی زیبایی بینی مضطرب هستید باید با جراح خود در مورد اهداف زیبایی مد نظر خود صحبت کنید.

کدام تکنیک جراحی زیبایی بینی برای شما بهتر است ؟

بسیاری از افرادی که می خواهند بینی خود را جراحی کنند از پزشک می پرسند که جراحی باز بینی بهتر است یا بسته ؟  در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که روش جراحی باز و بسته بینی مزایا و معایب خود را دارند. جراحی باز بینی بیشتر برای کسانی استفاده می‌شود که می‌خواهند تغییرات گسترده در نوک بینی خود ایجاد کنند یا یک عمل رینوپلاستی اصلاحی را انجام می‌دهند. دلایل مختلف زیادی برای انتخاب یکی نسبت به دیگری وجود دارد، اما قانون سفت و سختی درباره‌ این که بیمار چه عملی را انتخاب کند وجود ندارد.تنها راه برای تشخیص قطعی روش بهتر مشورت با جراح پلاستیک صورت است.

هر جراح اولویت‌ ها، تکنیک‌ ها و روش‌ های رینوپلاستی خود را دارد. در نهایت تصمیم‌ گیری بر اساس گفت‌ گو درباره بینی و تغییراتی که به دنبال آن هستید، انجام خواهد شد. کار با یک متخصص بهترین راه برای مشاهده نتایج واقعی فارق از روش مورد استفاده است. در رینوپلاستی باز، یک برش 7 شکل کوچک 47 روی پوست زده می شود بوسیله این برش حفرات بینی به دو قسمت تقسیم می شوند و به این ترتیب می توان پوست را به سمت بالای نوک بینی کشید. این حالت به جراح اجازه می دهد که روی موقعیت طبیعی غضروف نوک بینی کار کند و به آنچه که انجام می دهد مسلط باشد. همچنین باعث تصحیح حالت قرینگی، پراجکشن (فاصله بینی از صورت)، طول کل بینی، حالت کوفتگی یا کشیدگی بینی می شود. در جراحی بینی بسته هیچ گونه برشی روی سطح پوست زده نمی شود. برخی جراحان رینوپلاستی بسته را ترجیح می دهند و به نتایج فوق العاده ای هم می رسند.

 

کدام تکنیک جراحی زیبایی بینی برای شما بهتر است ؟

ولی اکثراً رینوپلاستی باز را انتخاب می کنند. در هر دو رینوپلاستی باز و بسته، برش های درونی، درون بینی زده می شوند تا به چهارچوب استخوان و غضروف بتوان دسترسی پیدا کرد. جراح پلاستیک عمل جراحی باز بینی را با ایجاد یک برش کوچک در ستون پوستی که سوراخ‌ های بینی را از هم جدا می‌کند و کلوملا نام دارد، آغاز می‌کند. پس از ایجاد برش، می‌توان پوست بیمار را از نوک بینی جدا کرد. ایجاد این برش، مشاهده و کار بر روی غضروف بینی را بسیار آسان‌تر می‌کند. جای زخم ناشی از برش در کلوملا بسیار نامحسوس است یعنی در اثر عمل باز بینی جای زخم قابل توجهی بر روی صورت بیمار ایجاد نمی‌شود.

رینوپلاستی باز دارای مزیت متمایز مشاهده مستقیم غضروف‌ها است. هرچند شاید مهم‌تر از آن قابلیت دستکاری و تغییر شکل بینی با کنترل، دقت بیشتر و به شکلی است که با رینوپلاستی بسته قابل انجام نمی‌باشد. برای بیمارانی که نیاز به جلو‌آمدگی یا تورفتگی بینی دارند اغلب جراحی باز بینی موثرتر است.در برخی از انوع بینی از جمله در آنهایی که غضروف‌های نوک بینی متمایل هستند، رینوپلاستی باز قابل توجیه است. غضروف‌هایی که به جای اینکه به طرف گوش‌ها متمایل باشند به طرف بالای سر تمایل دارند (به صورت عمودی) در بخش بیرونی غضروف ضعیف هستند. با انجام جراحی از طریق برش‌های داخلی، اغلب میزان گرد شدگی برجسته‌تر است و در امتداد بیرونی بینی بیماران حالت تو رفتگی وجود دارد.

جراحی بینی به روش باز

جراحی بینی به روش باز بر خلاف عمل بینی به روش بسته ، به علاوه برش‌ هایی که داخل سوراخ‌ های بینی زده می‌شود، در ناحیه کلوملا برش کوچکی به شکل هفتی ایجاد می‌گردد. کلوملا به ناحیه‌ای از بینی می گویند که کمی پایین‌تراز پره‌ های بینی قرار دارد. در نتیجه‌ این کار، به راحتی پوست از روی بینی برداشته شده و تمام ساختمان‌ها و بافت‌های بینی مانند بافت استخوانی، بافت غضروفی و بافت نرم به طور کامل و دقیق قابل مشاهده است. بنابراین جراح قادر خواهد بود تا استخوان را تراشیده و شکل مطلوب را در آن ایجاد کند. نکته‌ جالب این که پیوند غضروفی، به خصوص در عمل بینی گوشتی تنها در جراحی به روش باز امکان‌ پذیر است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی به روش بسته

 • بعد از عمل بینی به قالب و پانسمان به هیچ عنوان دست نزنید و مراقب باشید که خیس نشود.
 • پماد ها و دارو هایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را به موقع و طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • برای بهبودی کبودی از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • تا یک هفته بعد از عمل نباید به حمام بروید تا گچ بینی خیس نشود.
 • تا مدتی از کشیدن سیگار و قلیان و مصرف الکل بپرهیزید.
 • تا یک ماه از فین کردن بپرهیزد و بینی خود را با سرم مخصوص شست و شو دهید.
 • تا ۳ ماه از استفاده از عینک طبی و آفتابی بپرهیزید. در صورت ضرورت آن را با چسب به پیشانی متصل کنید.

نحوه عمل بینی چگونه است ؟

مهم ترین گام در مرحله تول کخ می خواهید بینی خود را عمل کنید انتخاب جراح بینی است، برای انتخاب یک پزشک خوب راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها پرس و جو از دوستان و آشنایان یا جستجو در گوگل می باشد. پس از تهیه لیست بهترین جراح های بینی حتما نمونه کارها و رزومه پزشک مورد نظر را مشاهده کرده و بعد برای مشاوره به مطب او بروید. در رابطه با طریقه عمل بینی ، استفاده از جراحی بینی به روش بسته یا باز با جراح صحبت کنید تا اطلاعات بیشتر نسبت به عملی که قصد انجامش را دارید به دست آورید.

پس از انجام مراحل فوق از تمام زوایای بینی عکس تهیه کنید تا بتوانید با نتیجه عمل بینی با عکس های قبل مقایسه کنید. آزمایشاتی را که جراح برای شما تجویز می نماید حتما پیش از عمل انجام دهید و آن را برای بررسی های بیشتر به جراح نشان دهید تا نکات مورد نیاز را که باید قبل از عمل رعایت کنید به شما بگوید. در روز عمل زیبایی بینی ، بسیار بهتر است که یک همراه با خود داشته باشید. پس از اینکه بیمار آماده عمل شد، در اتاق عمل بیهوش می شود و جراح بینی با یکی از روش های جراحی بینی بسته یا باز تغییرات مورد نیاز را بر روی بینی اعمال می کند. پس از اتمام عمل بینی گچ گرفته می شود و پس از اینکه بیمار در اتاق ریکاوری هوشیار شد به بخش منتقل می شود.

مزایای جراحی بینی بسته

 • مدت زمان جراحی کوتاه تر است.

این ویژگی به این معنا است که این روش نیاز به بی حسی کمتری برای انجام جراحی بینی دارد، این عامل برای برخی از زیباجویان مهمترین تلقی می شود و به دلیل برش کمتری که در این جراحی وجود دارد مدت زمان آن تا پایان عمل حدود 30 دقیقه کمتر می باشد.

 • میزان زخم های ایجاد شده در این روش کمتر است.

با توجه به این که در روش عمل بسته بینی هیچ برش خارجی ایجاد نمی شود پس زخمی نیز بر روی پوست بر جای نمی ماند، برش های این روش در نواحی داخلی بینی ایجاد می شود.

 • میزان گردش خون در پوست نوک بینی بیشتر است.

نکته بسیار مهمی که در روش بسته باید به آن توجه داشته باشیم میزان گردش خون در پوست است، از آنجا که در جراحی بینی بسته برشی بر روی کلوملا ایجاد نمی شود پس گردش خون در این ناحیه از پوست متوقف نمی شود.

 • تورم بینی در روش بسته کمتر می باشد.

در روش بسته به دلیل اینکه در طی عمل به کانال های تخلیه طبیعی پوست دست زده نمی شود، میزان تورم کمتر شده و زودتر بهبود می یابند.

 

نحوه عمل بینی چگونه است ؟

جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته ، همه برش های لازم در داخل بینی زده و پس از آن، پوست خیلی محدود از ساختمان غضروفی – استخوانی خود جدا می شود و توسط ابزار بخصوصی بالا نگه داشته می شود تا جراح بتواند کار خود را انجام دهد، اما به همین دلیل دید دو چشمی پزشک در روش بسته محدود خواهد بود.

در صورتی که غضروف های سر بینی به اصلاح احتیاج داشته باشد، از راه برش هایی که در داخل بینی زده شده ، پس از آزاد کردن آن ، از پوست برون کشیده خواهد شد.

معایب جراحی بینی بسته

 1. جراح بینی نیاز به مهارت بسیار زیادی دارد.
 2. محدودیت در انجام عمل های دشوار همچون جراحی ترمیمی بینی ، جراحی بینی کج و غیره.
 3. تجسم بینی در حالت طبیعی در این روش دشوار است.
 4. امکان آسیب رسیدن به ساختار بینی وجود دارد.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاس گذاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید ، در صورت داشت سوال و یا خواستن مشاوره با شماره تماس هایی که در داخل سایت قرار دارد تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)