عوارض عمل بینی

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • عوارض عمل بینی
 عوارض عمل بینی

بسیاری از افراد که می خواهند بینی خود را عمل کنند ، این سوال را از پزشک ها می پرسند که عوارض عمل بینی چیست ؟ ما در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم ، و تا جایی که می شود در این خصوص به شما عزیزان اطلاعات بدهیم چرا که هر فردی که می خواهد برای عمل بینی اقدام نماید باید پیش از هر چیز از عوارض عمل بینی آگاه شود و بعد اگر عوارض عمل بینی را پذیرفت جراحی نمایید. اگر چه همان ابتدا که به پزشک متخصص جراحی بینی مراجعه می نمایید موظف است به شما تمامی عوارض عمل بینی را بگوید. حال اگر شما نیز می خواهید از آن آگاه شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و به نکاتی که گفته می شود توجه بسیاری کنید.

عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی نیز مانند تمامی جراحی های دیگر عوارض جانبی و اثراتی دارد ، البته خوبی عمل جراحی بینی این است که اثرات و عوارضش به ندرت بروز می یابد و بیمار می تواند با رعایت اصول یک سبک زندگی سالم احتمال بروز این عوارض را به حداقل برساند. در کل وضعیت جسمی نامساعد، استعمال دخانیات یا ابتلا به عارضه یا بیماری احتمال مواجهه با عوارض پس از عمل بینی را افزایش می‌ دهد.

عمل جراحی بینی

همان طور که گفته شد احتمال بروز عوارض جراحی زیبایی بینی بسیار اندک است و در واقع تنها 5 درصد بیماران با این عوارض روبه‌ رو می‌شوند، اما بهتر و ایمن‌تر آن است که بیمار پیش از جراحی زیبایی بینی از این خطرهای احتمالی آگاه شود و برای رویارویی با آنها آماده باشد. برخی از عوارض رینوپلاستی بینی ( جراحی بینی ) عمومی است ، و احتمال اینکه آن عوارض بروز کند پس از هر عمل جراحی یک چیز عادی است، اما برخی از عوارض صرفا مربوط به رینوپلاستی یا همان عمل بینی می شود برای مثال یکی از عوارضی که مخصوص عمل رینوپلاستی بینی است افتادگی نوک بینی است ، در هر حال جراح و کارکنان کلینیک موظف‌ اند بیمار را پیش از عمل بینی از این خطرهای احتمالی آگاه و وی را برای رویارویی با چنین مشکلاتی آماده سازند.

عوارض و خطرات رینوپلاستی

یکی از موضوع هایی که اهمیت بسیاری دارد این است که باید هم عوارض عمومی مرتبط با تمام عمل‌های جراحی و هم عوارض خاص رینوپلاستی ، چه در رینوپلاستی قومی و چه در جراحی ترمیمی بینی، در نظر گرفته شود و پیش از عمل به تفصیل در مورد آنها با جراح صحبت و تبادل نظر شود. در ادامه ابتدا به ذکر عوارض عمل زیبایی بینی می‌پردازیم که احتمال بروز آنها در هر عملی، از جمله عمل بینی وجود دارد:

 • خونریزی
 •  عفونت
 •  واکنش شدید به بیهوشی و داروی ‌بی‌حسی
 • هماتوم (جمع شدن خون زیر پوست)

خطرهای احتمالی خاص جراحی بینی عبارت‌اند از:

 •  بی‌ حسی و کرختی
 • خون دماغ شدن
 • به جا ماندن اثر زخم روی پایه بینی
 • پارگی رگ‌های خونی کوچک روی سطح پوست
 • تورم
 •  آسیب عصبی دائمی
 • اصلاح بیش از اندازه یا نابسنده بینی که انجام جراحی ترمیمی و ثانویه بینی را ضروری می‌سازد.

یکی دیگر از نکاتی که اهمیت بسیار زیادی دارد انتخاب پزشک است . انتخاب جراح زیبایی مجرب و متبحر احتمال بروز عوارض مرتبط با رینوپلاستی را به شدت کاهش می‌دهد. بیمار باید نهایت استفاده را از جلسه مشاوره ببرد و هر گونه سؤال و ابهام در خصوص عوارض و مشکلات عمل بینی، مزایا و خطرهای احتمالی را با جراح در میان بگذارد. ضمناً پیروی دقیق از دستورات جراح در مورد مراقبت‌های قبل و بعد از عمل جراحی بینی نیز مانع بروز عوارض می‌شود.

عوارض عمل بینی

به علاوه خطر های احتمالی مرتبط با عمل جراحی زیبایی بینی عوارض بینی عوارض جانبی کوتاه مدتی نیز وجود دارد ، از آن جایی که بدن هر بیمار با بیمار دیگری متفاوت است و برخی مقاومت بدنشان بالا است و برخی بدنشان ضعیف تر یا مقاومت پایین تر پس در نتیجه بنا به بدن هر فرد عوارض ها نیز متفاوت است . از آنجایی که مورد جراحی بینی هر بیمار با دیگری متفاوت است، اثرهای جانبی مختلفی در بیماران بروز می‌یابد. با صرف زمانی اندک و مطالعه این عوارض و مدت دوام آنها می‌توان با آرامش خاطر و اعتماد بیشتری در مورد انجام این عمل تصمیم گرفت و بهتر با پیش‌ آگهی عمل مواجه شد.

برای آگاهی از اینکه عمل بینی باز بهتر است یا بسته ؟ به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

درد پس از جراحی

یکی از موثر ترین روش هایی که باعث بهبود زیبایی چهره می شود عمل جراحی زیبایی بینی است . با این حال برای این که در حین جراحی غضروف و استخوان های بینی بسیار دستکاری می شود ، بروز درد و ناراحتی پس از عمل بینی یک چیز بسیار طبیعی است که به هیچ عنوان جای نگرانی نیست، خوشبختانه این ناراحتی معمولاً کم است و اکثر بیماران می‌توانند با مصرف مسکن درد را به خوبی مدیریت کنند. جراح بینی برای بیمارانی با بینی استخوانی که به درد حساسیت شدید دارند، مسکن‌های قوی‌تر تجویز می‌کند.

درد پس از جراحی

تورم

یکی از عوارضی که در اکثر کسانی که بینی خود را عمل می کند رخ می دهد تورم و ورم اطراف چشم و بینی است ، پس از این که فرد متقاضی بینی خود را عمل می کند در روز های اول ورم بینی بسیار طبیعی و نرمال است اما بعد از سپری شدن یک الی دو هفته تا حد بسیاری فرو کش می کند، البته این را هم بگوییم که ورم اندکی تا 6 ماه پس از جراحی وجود دارد. نتیجه نهایی عمل بینی را معمولاً می‌توان پس از یک سال مشاهده کرد.

کبودی

یکی از عوارضی که در جراحی عمل بینی بسیار شایع و زیاد است کبودی است.  میزان کبودی پس از جراحی به حساسیت بیمار و گستردگی جراحی بستگی دارد. این کبودی معمولاً به ناحیه اطراف چشمان محدود می‌شود و پس از حداکثر 10 روز برطرف می‌شود. اگرچه کبودی یکی از نشانه‌های عوارض جدی‌تر محسوب نمی‌شود، بهتر است بیمار شرایط کلی و نحوه بروز عوارض را به دقت تحت نظر داشته باشد و در صورت رویارویی با هر گونه علامت غیرطبیعی با پزشک در خصوص اقدام‌های ضروری دیگر، علاوه بر زمان لازم برای استراحت، مشورت کند.

پیش از جراحی بینی چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

آمادگی لازم برای عمل بینی یکی از مراحل اصلی وضروری در این اقدام مهم است . گاهی با رعایت نکاتی ساده میتوان تا حدود بسیار زیادی عوارض عمل بینی را کاهش داده و در نهایت نتیجه رضایت بخش تری از عمل خود کسب کنید.

 • دو هفته قبل از عمل ، از مصرف هرگونه قرص بپرهیزید: از استفاده قرص هایی از قبیل آسپرین، ایبوبروفن، ویتامین ای و مکمل‌های گیاهی پرهیز کنید.
 • استفاده از هر گونه نیکوتین را کاملا قطع کنید: زیرا نیکوتین موجود در سیگار، شدیدا روند درمان و ترمیم بینی شما را کند می‌کند.
 •  به تعداد کافی مرطوب کننده لب و نوشیدنی های خنک به همراه خود داشته باشید: در طول عمل به علت تنفس از دهان، لب‌ها و گلویتان بسیار خشک خواهد شد ، استفاده از نوشیدنی های خنک و مرطوب کننده های لب به این مسئله کمک می کند.
 • مشاوره با دکتر قبل از عمل: برای اینکه بعد از عمل از فرم جدید بینی خود لذت ببرید ، قبل از آن به دکترتان بگویید که دوست دارید بینی تان چه شکلی باشد و با مشورت با دکتر خود به نتیجه ای واحد برسید.
 • به ترس و استرس خود نسبت به عمل غلبه کنید: برای حفظ آرامش خود سعی کنید فقط با دکترتان صحبت کنید ، مطمئن باشید تجربه او در کاهش اضطراب شما بسیار موثر خواهد بود.
 • به همراه داشتن لباس مناسب

روند بهبودی عوارض و رسیدن به نتایج نهایی

 • هفته اول: پس از عمل جراحی زیبایی بینی احساسی مانند زمان سرما خوردگی دارید و مایعی آبکی و قرمز رنگ از بینی ترشح می‌ شود.
 • هفته دوم: کاهش تورم و کبودی شروع می‌شود و احساس بسیار بهتری خواهید داشت . در این مرحله بخیه‌ ها نیز کشیده می‌ شود.
 • هفته سوم: چشم‌ ها هنوز کبود هستند، اما به تدریج کبودی محو می‌ شود. در این مرحله می‌ توانید بینی خود را بگیرید و فین کنید.
 • هفته چهارم: در این زمان کبودی تا حد زیادی رفع شده و تورم نیز کاهش یافته است. پس از یک ماه می‌ توانید به سر کار برگردید.
 • پس از گذشت یک ماه: بخش اعظم ورم کاملاً فروکش می‌ کند.
 • پس از گذشت دو ماه: بینی هنوز بی‌ حس است، اما به مرور این کرختی و بی‌ حسی برطرف می‌ شود.
 • پس از گذشت شش ماه: ورم تقریباً به طور کامل از بین رفته است و شکل نهایی بینی جدید قابل مشاهده است.

به جا ماندن اثر زخم پس از جراحی

درست ست که جای زخم پس از جراحی عمل بینی باقی می ماند اما اکثرا اطرافیان قادر به مشاهده آن نیستند، هنگامی که افراد جراحی بسته بینی انجام می دهند  در جراحی بسته، بینی برشی داخل سوراخ بینی ایجاد می‌شود، در نتیجه جای زخم کاملاً مخفی خواهد بود. در جراحی باز بینی، که امروزه کمتر انجام می‌شود، یک برش کوچک روی پوست جداکننده دو سوراخ بینی از یکدیگر ایجاد می‌شود. این برش معمولاً به خوبی التیام می‌یابد و تنها جای زخم بسیار کوچکی را به جا می‌گذارد که اطرافیان عموماً متوجه آن نمی‌شوند. نشانه‌ها و اثرهای بیرونی دائمی، چه در عمل باز و چه در عمل بسته، در بدترین حالت بسیار اندک و تقریباً محو خواهد بود.

مدیریت عوارض جراحی بینی

برخی از این عوارض ها که پس از جراحی بینی به وجود می آید را می توان از آن ها جلوگیری کرد. حال سوال این جا است که چگونه ؟ اینطور که بیمار باید بعد از عمل زیبایی بینی تا جایی که می تواند هر چه سریع تر راه رفتن را شروع نماید چرا  که جریان خون افزایش می یابد  و خطر لخته شدن خون در وریدهای عمقی ( DVT ) کاهش یابد. بیمار باید آنتی بیوتیک را مطابق دستور پزشک مصرف و دوره درمان را کامل کند تا خطر بروز عفونت به حداقل برسد. شرط احتیاط این است که بینی پس از جراحی به خوبی محافظت شود. ترک دخانیات پیش از انجام عمل (و پس از آن) احتمال عفونی شدن، التیام نامناسب زخم و از بین رفتن بافت یا پوست را پس از جراحی به حداقل می‌ رساند

نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف داروهای غیر تجویزی خاصی مانند آسپرین یا مکمل‌های گیاهی به دلیل افزایش خطر خونریزی مجاز نیست. جراح موظف است در مورد نشانه ‎‌های هشداردهنده مربوط به عوارض خاص جراحی بینی، مانند عفونت، به بیمار توضیح دهد و نحوه مدیریت این عوارض را نیز به وی آموزش دهد. افزایش دما یا تب، قرمزی، ترشح و یا بوی نامطبوع محل‌های ایجاد برش و یا درد یا ورم شدید از نشانه‌های عفونت پس از جراحی بینی محسوب می‌شود. در ارتباط بودن بیمار با جراح جهت آرامش خاطر بیمار و دریافت راهنمایی در دوران بهبود جراحی بسیار مهم است. مورد تک تک بیماران و هر عمل جراحی بینی منحصر به فرد است، بنابراین بهترین روش ارزیابی عوارض احتمالی برای هر بیمار گفتگو و تبادل نظر با جراح است. جراح طی جلسه مشاوره به بیمار می‌گوید که او احتمالاً پس از عمل بینی با چه عوارضی مواجه خواهد شد.

مدیریت عوارض جراحی بینی

عوارض و پیچیدگی های عمل بینی

 • از دست دادن حس بویایی؛ این عارضه از جمله مواردی است که به طور طبیعی و موقتی بروز پیدا می کند. اما در موارد استثنا می تواند این عارضه به مدت طولانی ادامه دار باشد و مشکلاتی را در زمینه بویایی برای افراد ایجاد کند.
 • غیر قرینگی دو طرف بینی و در ناحیه مجرا های بینی؛ گاها دیده شده است که به دلیل بی تجربگی پزشک بین دو طرف بینی قرینگی لازم وجود ندارد و همین امر موجب ناراحتی افراد می شود. در این موارد ابتدا پزشکان توصیه می کنند که بیماران صبوری کنند تا تورم بینی از بین برود و نتیجه نهایی را مشاهده کنند. بعد از اینکه تورم بهبود پیدا کرد اگر همچنان عدم هماهنگی وجود داشته باشد نیاز به جراحی ترمیمی وجود دارد.
 • ایجاد حفره در تیغه بینی؛ در مواردی که جراحی زیبایی با جراحی رفع انحراف بینی همزمان انجام می شود گاها این خطر وجود دارد که در تیغه بینی حفره ای ایجاد شود ( به اصطلاح می گویند که تیغه بینی سوراخ شده است ) از این رو این از مواردی که پزشکان باید نهایت دقت را داشته باشند تا این مشکل ایجاد نشود.
 • تنفس دهانی و صدادار؛ از مهم ترین و شایع ترین مواردی که بعد از جراحی بینی ایجاد می شود این است که فرد از بینی نمی تواند تنفس داشته باشد و با دهان تنفس می کند البته گاها این تنفس ها صدادار است. برخی از این عوارض حتی بعد از مدت زمان کوتاه نیز برطرف نمی شود که مدت زمان طولانی همراه فرد باقی می ماند.
 • عفونت؛ عفونت بعد از جراحی بینی از مواردی است که اندک شمار اتفاق می افتد و می تواند عامل بروز خطراتی باشد. از جمله خطراتی که در پی عفونت امکان به وجود آمدن دارد چسبندگی در نواحی داخلی بینی است. از این رو برای درمان باید از آنتی بیوتیک ها استفاده کرد.
 • بی حس شدن پوست در ناحیه بینی و اطراف آن؛ در واقع زمانی که جراحی انجام می شود امکان دارد که بعد از جراحی در ناحیه پوستی کرختی و یا بیحسی ایجاد شود. این مساله به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست و حتی اگر بهترین جراحان هم به جراحی دست بزنند امکان اینکه این عارضه رخ دهد همچنان وجود دارد.

کلام آخر

از شما عزیزان ممنونیم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید ، در صورت داشتن سوال های بیشتر و یا خواستن مشاوره با شماره تماس هایی که در داخل سایت وجود دارد تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)