مراقبت های بعد از رینوپلاستی

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • مراقبت های بعد از رینوپلاستی
 مراقبت های بعد از رینوپلاستی

مراقبت های بعد از رینوپلاستی بسیار مهم است. رینوپلاستی جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه برای انجام رینوپلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. قسمت فوقانی ساختار بینی، استخوان است و قسمت پایین آن غضروف است. رینوپلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست و یا هر سه را تغییر دهد. با جراح بینی خود صحبت کنید که آیا عمل رینوپلاستی برای شما مناسب است یا خیر. در هنگام برنامه ریزی عمل بینی، جراح بینی شما ویژگی چهره شما، پوست روی بینی و آنچه را که می خواهید تغییر دهید را، در نظر می گیرید. اگر کاندید مناسبی برای جراحی هستید، جراح شما سفارشی برای شما ایجاد خواهد کرد.

دستورالعمل های پس از عمل رینوپلاستی

 • فعالیت شدید باید تا 2 هفته بعد از عمل جراحی رینوپلاستی محدود شود. بعد از 2 هفته باید تا پایان هفته 3 فعالیت های خود را به آرامی به حالت عادی باز گردانید.
 • از فشار دادن و تماس فیزیکی بینی برای 4 تا 6 هفته اجتناب کنید.
 • اگر از چسب استفاده می کنید آن را خشک نگه دارید.

برای اکثر بیماران، مزایای عمل جراحی زیبایی بینی به میزان قابل توجهی بیش از هر ناراحتی است که ممکن است در روز ها و هفته های بعد از جراحی تجربه شود. اکثر عوارض جانبی در طی دوره بهبود خفیف بوده و در دو هفته اول کاهش می یابد. مهم است که توجه داشته باشیم که برخی از تورم های جزئی ممکن است برای چند ماه ادامه داشته باشد و نتایج نهایی جراحی ممکن است تا یک سال قابل مشاهده نباشد، پس صبور باشید.

دستورالعمل های پس از عمل رینوپلاستی

 

مراقبت های بعد از رینوپلاستی

مراقبت های بعد از رینوپلاستی بینی های گوشتی و یا استخوانی نیاز است مجموعه ای از مراقبت های حیاتی را رعایت کنید زیرا این نکات می تواند در کاهش عوارض پس از رینوپلاستی  و همینطور بهبود هرچه سریع تر بسیار کمک کننده باشند، بنابر این در ادامه لیستی از مهم ترین مواردی که باید بعد از عمل بینی رعایت کنید و توسط بهترین جراحان بینی مطرح می شود، اشاره شده است:

برنامه دارویی: برنامه دارویی خود را به دقت رعایت کنید، این عبارت بسیار ساده و در عین حال مهم است داروها و توصیه هایی که توسط پزشک تجویز شده را در زمان معین شده و به مقدار مناسب و مشخص شده مصرف نمایید.

پیاده روی: بعد از گذشت 2 الی 3 روز پس از رینوپلاستی در صورت تایید پزشک می توانید پیاده روی آرامی داشته باشید.

شستشوی بینی: حداقل 5 مرتبه در روز باید از سرم های شستشو جهت شستشوی عمل بینی استفاده نمایید.

چسب زدن بینی: نحوه اصولی مراقبت های بعد از رینوپلاستی و زدن چسب روی بینی بسیار مهم است. اوایل پزشک این کار را انجام می دهد اما به علت اینکه چسب مدت ها باید روی بینی باشد و در دوره های زمانی مشخص تعویض شود، بیمار باید نحوه چسب زدن اصولی را یاد بگیرد تا خود این کار را انجام دهد.

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

 

انواع عمل رینوپلاستی

یکی از ویژگی های این جراحی بینی مراقبت های بعد از رینوپلاستی آن است که به روش ها و تکنیک های مختلفی انجام می شود. در نتیجه پزشک معالج می تواند با توجه به فرم بینی بیمار، فرمی که بعد از عمل می خواهد، مشکلات تنفسی و ویژگی های جسمی یکی از روش ها و تکنیک را انتخاب کرده تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرد. رینوپلاستی در حال حاضر به 3 روش و تکنیک مختلف انجام می شود.

خبر خوب آن که در انجام روش های مختلف رینوپلاستی می توان از تکنولوژی های جدیدی استفاده کرد تا هم عوارض ناشی از عمل را کمتر کرده و هم بینی را دقیقا به فرم دلخواه رساند. یکی از این تکنولوژی ها استفاده از روش تصویر برداری سه بعدی است که باعث می شود میزان و عمق برش ها و آسیب به بافت بینی به حداقل مقدار کاهش پیدا کند. در این روش در بخش های مختلفی روی بینی برش های ریزی زده می شود تا بتوان لوله آندوسکوپی را از داخل آن ها رد کرد. سر این لوله ها دوربین های فیلم برداری ریزی تعبیه شده تا بتواند داخل بینی را به وضوح و دقت به پزشک نمایش دهد. با این روش پزشک می تواند ظریف ترین و حساس ترین تغییرات را نیز روی بینی انجام داده و عوارضی مانند تورم و خونریزی به کم ترین مقدار ممکن کاهش پیدا کند.

جراحی بینی باز: یکی از روش های انجام  عمل رینوپلاستی بینی باز است. در این نوع جراحی زیبایی پزشک تمامی بخش های بینی دسترسی داشته و می تواند با آزادی بیشتری تغییرات مورد نظر را اعمال کند. این عمل زیبایی رایج ترین نوع رینوپلاستی است که بسیاری از پزشکان و مراجعان آن را انتخاب می کنند.

جراحی بینی بسته: اگر شما به دنبال تغییرات جزئی در بینی تان هستید، این روش رینوپلاستی می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. در این روش ممکن است تنها یک برش ریز در قسمت پایینی بینی زده شده و یا تمام عمل از طریق حفره های بینی انجام شود. با توجه به نوع این عمل بینی شما کم ترین مقدار تورم، درد و مشکلات بعد از عمل را  چربه خواهید کرد.

این روش همچنین برای افرادی که دوست ندارند جای بخیه حتی برای زمان کوتاهی نیز روی صورت آن ها بماند، مناسب است.

انواع عمل رینوپلاستی

رینوپلاستی زیبایی

در عمل هایی که برای تغییر ظاهر بینی انجام می شوند، اولین و مهم ترین هدف ما حفظ مسیر هوا است تا فرد بتواند به راحتی نفس بکشد. برای کمک به اصلاح شکل بینی بیماران از انواع مختلفی از تکنیک های پیشرفته استفاده می شود، از جمله:

 • برداشتن استخوان از پل بینی
 • باریک کردن یا اصلاح نوک بینی
 • افزایش طول، کوتاه کردن یا کاهش اندازه بینی
 • باریک یا پهن کردن بینی
 • صاف کردن بینی

برای بیمارانی که قصد دارند هم مجرای تنفسی بینی و هم ظاهر آن را بهبود دهند، می‌توان رینوپلاستی برای بهبود عملکرد و مراقبت های بعد از رینوپلاستی زیبایی را همزمان انجام داد.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

دوره بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی

فرآیند بهبودی بعد از جراحی رینوپلاستی دو مرحله دارد:

مرحله اول: بهبودی اولیه تورم و کبودی قابل مشاهده بلافاصله بعد از عمل اتفاق می افتد. اثرات بعد از جراحی طی 2 یا 4 هفته فروکش می کند و بیشتر بیماران بعد از 2 هفته می توانند به سرکار خود برگردند.

مرحله دوم: بهبودی طی زمان بیشتر بیماران نتیجه نیمه نهایی جراحی خود را بعد از 3 ماه مشاهده می کنند. در این زمان، تورم بینی تا حد زیادی خوابیده است اما نتیجه کامل تغییر شکل بینی بعد از یک سال از جراحی قابل مشاهده است. نتیجه جراحی زیبایی بینی دائمی است، مگر تغییراتی که ممکن است در اثر افزایش سن اتفاق بیفتد.

جراحی بینی استخوانی

این نکته حائز اهمیت است که جراحی زیبایی بینی فقط با ایجاد برش و انجام تغیرات استئوتومی برای رفع ایرادات بینی انجام می گیرد.

بنابراین باید به افرادی که می خواهند عمل بینی استخوانی طبیعی داشته باشند یا در مواردی می خواهند جراحی بینی استخوانی بدون عمل انجام دهند و حتی گاها در سایت های اینترنتی عمل بینی استخوانی توسط لیزر را مشاهده نموده اند متذکر شد که اصلاح بینی استخوانی تنها با انجام عمل بینی امکان پذیر است.

جهت رسیدن به نتایج مطلوب، حفظ عملکرد تنفسی و به حداقل رساندن عوارض عمل بینی استخوانی، عمل بینی باید توسط بهترین جراح بینی استخوانی انجام پذیرد. جراحی بینی استخوانی مشکلاتی نظیر انحراف تیغه بینی، کجی بینی، پولیپ بینی، شکستگی بینی و غیره را درمان و رفع می نماید.

تفاوت بینی استخوانی و گوشتی

یکی از موضوعات بسیار مهمی که افراد بایستی درباره آن کاملا آگاه باشند، تفاوت بینی استخوانی و گوشتی است. تعیین نوع بینی نقش بسزایی در نحوه جراحی خواهد داشت. در صورت آنکه شما جز آن دسته از افرادی هستید که تمایل داشته و در پی جراحی بینی طبیعی هستید بهتر است در ابتدا نوع بینی خود را تشخص دهید.

تست تشخیص نوع بینی در ادامه به شما کمک خواهد کرد تا بدانید چه نوع بینی دارید اما آنچه بایستی در این بخش بدانید این است که پوست بینی یکی از عوامل تعیین کننده نوع بینی است که تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت.

به طور معمول بینی های با پوست نازک را بینی استخوانی و بینی های با پوست ضخیم را به عنوان بینی گوشتی می شناسند. بینی استخوانی دارای غضروف های محکم می باشد که به دلیل نازکی پوست کاملا نمایان خواهد ولی بینی های گوشتی دارای غضروف های ضعیف هستند.

تفاوت بینی استخوانی و گوشتی

انواع پوست بینی

اهمیت ارزیابی نوع پوست بینی بیمار در یک معاینه فیزیکی اغلب یک مولفه کلیدی است که قبل از رینوپلاستی  نباید نادیده گرفت. به دلیل مراقبت های بعد از عمل رینوپلاستی  ارزیابی نوع پوست در رینوپلاستی حیاتی است و باید قبل از عمل جراحی انجام شود. با ارزیابی ضخامت پوست، یک طرح مناسب جراحی و انتظارات مناسب می تواند شکل بگیرد. اساسا ضخامت پوست در بینی متفاوت است از افراد پوست بسیار نازک به افراد بسیار ضخیم پوست که اکثر بیماران در جایی در وسط قرار دارند. اکثر بیماران به دسته ضخامت “متوسط” می افتند. ضخامت پوست همانند دیگر ویژگی های بینی است توسط آرایش ژنتیکی فرد تعیین می شود. در بینی های استخوانی ضخامت پوست از بسیار نازک تا متوسط متغییر است.

چسب زدن به بینی برای مراقبت های بعد از رینوپلاستی

در جراحی بینی استخوانی، مدت زمان توصیه شده جهت چسب زدن به بینی استخوانی 4 هفته می باشد. در این مدت می توانید یک بار یا حتی دو بار در هر هفته به مطب پزشک، مراجعه نمایید و خود دکتر شخصا چسب بینی شما را بزند تا نحوه صحیح چسب زدن را یاد بگیرید و ایرادات خودتان در چسب زدن را رفع کنید. در رینوپلاستی بینی گوشتی، مدت زمان بیشتری حدود 6 الی 8 هفته، جهت چسب زدن توصیه می شود تا تورم بینی را به حد کافی کاهش یابد و بینی به فرم دهی بهتری برسد، اما مدت چسب زدن پس از عمل بینی استخوانی کمتر می باشد. در زمان چسب زدن فشار زیادی به بینی وارد نیاورید.

نحوه چسب زدن بعد از جراحی بینی استخوانی

برای به دست آوردن نتیجه بهتر پس از عمل دماغ استخوانی توصیه می شود با دقت اقدام به چسب زدن بینی کنید و در صورتی که خودتان نمی توانید چسب بزنید حتما به مطب جراح بینی مراجعه کنید تا او چسب دماغ را برای تان بزند.

 • نحوه چسب زدن بعد از جراحی بینی استخوانی به این صورت می باشد که یک نوار چسب 10 سانتی تهیه کنید ، به صورتی که وسط نوار روی قسمت پایین بینی باشد نوار را روی بینی قرار دهید سپس دو طرف چسب را به سمت بالا بکشید تا کناره های بینی را به صورت مستقیم در بر بگیرد. این عمل را مجددا انجام دهید.
 • در مرحله بعدی نوار چسب های کوتاه تری به اندازه حدودا 4 الی 5 سانت بردارید تا روی بینی را پوشش دهد. به ترتیب 4 الی 5 نوار چسب را از نوک بینی به سمت بالا و روی تیغه بینی بچسبانید به گونه ای که همدیگر را پوشش دهند.
 • قبلا اشاره نمودیم که در زمان چسب زدن فشار زیادی به بینی وارد نیاورید و تنها با کمی فشار چسب ها را روی بینی بچسبانید.
 • برخی پزشکان توصیه می کنند جهت فرم گیری بهتر بینی ، با فشار زیادی چسب بینی را بچسبانید یا این که چسبی که در پایین بینی قرار می گیرد بینی را کاملا به سمت بالا بکشد که قاعدتا این درست نیست و در صورتی که مداوما فشار زیادی به نوک بینی وارد شود و به سمت بالا کشیده شود در دراز مدت ، احتمال افتادگی نوک بینی به مراتب بیشتر خواهد شد.

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

جلوگیری از افتادگی نوک بینی

پس از جراحی بینی ممکن است تا هفته های اول و حتی چند ماه اول زمان ببرد تا فرم بینی شکل بگیرد برای همین، جراحی‌هایی که در حقیقت با روش‌های کاهشی (کم کردن و برداشتن بافت‌ها) انجام می‌شود بیشتر نوک بینی را افتاده می‌کند و در درازمدت اگر چه ممکن است تورم‌های بینی نتایج کوتاه  مدت را نشان ندهد ولی بعد از یک مدت که تورم‌ها می‌خوابد، به دلیل تضعیف ساپورت  بینی، نوک بینی دچار افتادگی می‌شود. از این رو در جراح های مدرن بینی تلاش می شود تا به جای کاستن از تقویت کردن استفاده شود در این روش‌های جدید سعی می‌شود که حداقل کاهش بافت ‌ از بینی انجام شود و به جای آن، حداکثر تقویت بینی انجام می‌شود. برای همین،‌این  روش‌های عمل بینی در بسیاری از موارد مستلزم استفاده از پیوندهایی از بافت‌های خود بینی است که در قسمت‌های مختلف پایین بینی کار گذاشته می‌شود؛ مثلا در قسمتی از پایه بینی پیوند غضروفی کار گذاشته می‌شود که باعث افزایش استحکام بینی و جلوگیری از افتادگی بینی می‌شود.

همواره پیشگیری بهتر از درمان است، حال پیشگیری یا راه حل در افتادگی بینی روش هایی است که کمتر در آن ، از کم کردن بافت استفاده شده باشد و بیشتر باید تقویت و تغییر شکل بافت باشد. امروزه در روش های جدید بیشتر با جابه جایی بافت های بینی از یک جا کاسته و به جای دیگر اضافه می کنند  بدون اینکه بخواهید یک بافتی را از بینی خارج کنیم این نوع روش بهترین روش در پیشگیری و جلوگیری از افتادگی بینی است.

مراقبت‌های بعد از عمل مساله دیگری است که برای پیشگیری از افتادگی بینی موثر است. البته نوع جراحی مهم‌تر از مراقبت‌های بعد از عمل است؛یکی از این نکات پایین نگه داشتن سر در روزهای اولیه پس از جراحی است بهتر است توصیه های پزشک در مراقبت های بعد عمل را حتما جدی بگیرید.

جلوگیری از افتادگی نوک بینی

 

کلام آخر

از شما همراهان عزیز سپاس گذاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله سعی داشتیم شما را با نحوه مراقبت های بعد از رینوپلاستی آشنا کنیم. امیدوارم که مطالب گفته شده برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)