عمل بینی

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • عمل بینی
 عمل بینی

یکی از متداول ترین و رایج ترین اعمال زیبایی در دنیا که محبوبیت زیادی نیز دارد عمل بینی است. انسان به طور فطری خواستار زیبا تر شدن می باشد.  پیشرفت علم در عرصه پزشکی و جراحی پلاستیک این روز ها باعث شده است که آدمی بتواند با ایجاد تغییرات مطلوب در ظاهر خود به خصوص در صورت، زیبایی مد نظر خود را بدست بیاورد و اعتماد به نفس خود را افزایش دهد.

عمل بینی

یکی از متداول ترین و رایج ترین اعمال زیبایی در دنیا که محبوبیت زیادی نیز دارد عمل بینی است. در این فرایند جراح با تغییر دادن فرم غضروف بینی شکل دلخواه بینی را برای بیمار به وجود می آورد. افرادی که از شکل بینی خود ناراضی هستند با سپردن کار به دست یک جراح ماهر که فرم بینی مناسب صورت آنها را پیشنهاد خواهد داد میتوانند تغییر لازم را در چهره خود به صورت درست و اصولی داشته باشند. عمل بینی البته تنها برای زیبایی به کار نمی رود و گاهی کاربرد های درمانی دارد. مثل رفع اختلالات بویایی،  تنفسی و یا انحراف بینی که در مواردی به مشکلات تنفسی منجر میشود.

کاندیدا های عمل بینی

اکثر افرادی که اقدام به جراحی بینی میکنند معمولا فقط با ظاهر بینی خود مشکل دارند و میخواهند متناسب با فرم صورت خود بینی شان را تغییر دهند. تعداد کمتری از بیماران برای مشکلات ساختاری و یا آسیب دیدگی جدی بینی اقدام.به عمل بینی می کنند. داوطلبان نرمال رینوپلاستی به طور کل از سلامت عمومی کاملی برخوردار هستند و عوارض هرچند ناچیز عمل جراحی را پذیرفته اند.

کاندیدا های عمل بینی

 

بهترین سن برای عمل بینی

عمل بینی در میان نوجوانان بخاطر اهمیت ویژه ای که به ظاهر خود میدهند بسیار محبوب و رایج می باشد. هم برای جراح و هم نوجوانان مهم است که عمل بینی تغییر مناسبی در زیبا سازی چهره ایجاد نماید. همچنین پزشکان باید مطمئن شوند که اقدام به عمل جراحی خواست خود نوجوانان می باشد نه فشار همسالان و یا خانواده.

سن مجاز جراحی بینی برای دختران از حدود ۱۶ سال و برای پسران از ۱۷ سالگی می باشد. زیرا در این سن دیگر صفحات رشد استخوان بینی به طور کامل بسته شده و رشد بینی تکمیل و متوقف شده است. البته باید توجه داشت که افراد زیر ۱۸ سال برای انجام عمل بینی باید اجازه پدر یا قیم قانونی خود را داشته باشند.

اهداف جراحی بینی

عمل بینی می تواند برای تغییر اندازه، شکل و ظاهر کلی بینی انجام شود. نمونه ای از درخواست های متداولی که بیماران از جراحان خود تقاضا می نمایند به شرح زیر است:

 • تغییر زاویه بین بینی و لب بالا
 • تنگی با گشادی سوراخ های بینی
 • صاف کردن بینی کج شده(در اثر حادثه یا بطور مادر زادی)
 • باریک شدن بینی(در واقع باریک شدن استخوان بینی)

در بیشتر مواقع، برش های ایجاد شده برای تغییر شکل از داخل بینی قابل انجام می باشد یا اگر نیاز به ایجاد برش از خارج بینی است، این برش به طور کامل بعد از عمل بینی محو خواهد شد. در کل، هدف عمل بینی بهبود ظاهر و حفظ یک ظاهر طبیعی و متناسب  با عناصر دیگر صورت است.

چگونه جراح خوبی انتخاب کنید؟

بد انجام شدن عمل معمولا در اثر عدم داشتن تخصص کافی است. پزشکی که به میزان قابل قبولی کار بلد نباشد نمی تواند نتیجه خوبی از جراحی بینی رقم بزند. بنابر این انتخاب بهترین جراح خیلی مهم است و توجه و دقت زیادی لازم دارد. بهترین حالت آن است که فرد چندین پزشک را مورد بررسی قرار داده و با آنها صحبت کند. نکاتی که باید در انتخاب پزشک به آنها دقت کرد به شرح زیر است:

آموزش و تجربه: معمولا تمام جراحان بینی به طور قانونی میتوانند عمل جراحی بینی انجام دهند و فرد باید جراحی را انتخاب کند که در زمینه عمل زیبایی و جراحی ترمیمی پلاستیک ماهر باشد؛  همچنین در جلسات مشاوره بیمار بابد در مورد مجاری تنفسی و بویایی نیز با پزشک مشورت کند تا کمترین آسیبی به آن ها وارد نشود. این که جراح انتخابی شما به این مسئله اهمیت داده و توجه کند بسیار مهم می باشد.

شخصی سازی جراحی: جراح باید بداند که نوع جراحی برای هر فرد با فردی دیگر متفاوت است. عمل بینی فرایندی است که معمولا برای هر بیمار متفاوت از بیمار دیگر است. پزشک باید با توجه به شرایط هر بیمار بهترین پروسه عمل بینی را طراحی کند و انجام دهد. شخصی سازی کردن روند عمل بینی یکی از نشانه های جراح خوب است.

سابقه کار عالی: سابقه جراحی کافی و نمونه کار های موفق هر جراح نشان دهنده این است که وی به خوبی به کار و تخصص خود مسلط می باشد. هرچه جراح نمونه کار های موفق و رضایت بیمار بیشتری داشته باشد اعتماد بیمار بیشتر جلب شده و از نگرانی هایش کاسته میشود.

معمولا همه پزشکان و جراحان پلاستیک از کار های خود آلبوم عکس دارند که بیمار از روی آنها می تواند سبک کار و زیبایی شناسی جراح را به خوبی درک کند. افراد با بررسی این که آیا نمونه کار ها طبیعی هستند و تکنیک جراحی پزشک مورد نظر با فرم صورت آنها تطابق دارد یا خیر. با انجام این دستورالعمل ها و گذراندن چند جلسه مشاوره میتوانید به سادگی به خواسته مطلوب خود برسید.

چگونه جراح خوبی انتخاب کنید؟

مشاوره اولیه

پس از انتخاب جراح مورد نظر، مشاوره عمل بینی شروع می شود. این مشاوره بخشی از فرایند شخصی سازی جراحی بینی است.البته ابتدا پزشک با معاینه کلی فرد و پرسیدن وضعیت بیماری های زمینه ای در صورت وجود داشتن و این که آیا بیمار دخانیات مصرف میکند یا خیر، شرایط بیمار را سنجیده و سپس اقدام به طرح جراحی میکند. ممکن است شرایط بیمار به گونه ای باشد که به انجام برخی مراقبت ها نیاز پیدا.کند و تا تکمیل دوره آن ها عمل بینی به تعویق بیفتد.

در این جلسه مشاوره روند کلی عمل بینی توسط جراح طراحی شده و فرم بینی درخواستی بیمار با تلفیقی از استاندارد های زیبایی شناسی در یک نرم افزار شبیه ساز طراحی شده و فرم نهایی صورت به بیمار ارائه می شود تا نتیجه نهایی بعد از عمل بینی را به طور حدودی بداند.

تکنیک های عمل بینی

تکنیک عمل بینی با نوع فرم بینی پس از عمل تفاوت دارد. هرچند که عامه مردم این دو مورد را یک سان می پندارند اما روش جراحی چیزی ست که در طی طول مدت جراحی به کار گرفته می شود. عمل بینی معمولا با دو تکنیک باز و بسته انجام می شود.

عمل بینی با روش بسته

در این روش دسترسی به ساختمان بینی و اعمال تغییرات از طریق سوراخ های بینی وجود دارد. برای انجام تغییرات با جزئیات کم این روش کاربرد بسیاری دارد. اما برای برخی بینی ها یا برخی فرک های جراحی جوابگو نیست. از مزایای جراحی بینی به روش بسته مسدود نشدن جریان خون در بینی و وجود نداشتن برش خارجی در بینی می باشد.

عمل بینی با روش باز

عمل بینی به روش باز با ایجاد یک برش جزئی در کلوملا شروع میشود. سپس پوست بینی کنار زده شده و تغییرات لازمه توسط جراح شکل میگیرد. در این روش جراح به تمامی استخوان ها و ساختمان بینی دسترسی داشته و به سادگی میتواند جزئی ترین تغییرات را نیز به وجود بیاورد. از مزایای این روش این است که برای هر نوع بینی و هر فرم جراحی ای مناسب است.

تکنیک های عمل بینی

اقدامات قبل از عمل بینی

قبل از عمل زیبایی بینی تغییر شکل بینی، مراحل مختلفی وجود دارد که خوب است افراد برای ترمیم سریع زخم ها، کاهش عوارض پس از جراحی و کاهش خطرات احتمالی به کار بگیرند.

رژیم غذایی و دارویی

در هفته های نزدیک به عمل بینی، رعایت رژیم غذایی استاندارد و مناسب برای بیماران خیلی مهم است. تغذیه مناسب باعث تسریع در بهبودی و کاهش خطر عفونت می شود. مصرف ویتامین های C و A، غلات حاوی پروتئین، بروملین، میوه ها و سبزیجات فیبر دار میتواند برای قبل و بعد از عمل بینی کمک کننده باشد. هر یک از این ها کاربرد خاص خود را در بدن دارند.

همچین باید از مصرف برخی مواد مانند نمک، مشروبات الکلی و دارو های ضد انعقاد خون پرهیز نمود. این دارو ها می توانند شامل هیستامین و هپارین باشند. همچنین برخی دمنوشهای گیاهی نیز خاصیت رقیق کنندگی خون را دارند. اگر این مواد قبل از عمل مصرف شوند، میزان خونریزی در حین عمل و پس از آن شدت خواهد گرفت و بیمار با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

از حدود دو هفته قبل از عمل بینی، بیمارانی که داروی خاصی را مصرف میکنند،  باید در صورت تشخیص پزشک،دارو های مصرفی خود را قطع نموده و دارو های جایگزین را مصرف نمایند. باید پزشک را از تمام عادت های دارویی آگاه کرد تا تداخلی میان عمل و دارو ها صورت نگیرد و بیمار را دچار مشکل نکند.

دخانیات

مصرف دخانیات فشار خون را در تمام بدن بسیار کاهش می دهد. دود دخانیات باعث میشوند که غلظت اکسیژن در خون کم شود و ترمیم بافت ها با کاهش سرعت و مشکل عفونت شدید مواجه شوند. افرادی که دخانیات مصرف می کنند باید حدودا دو هفته قبل از عمل مصرف آن ها را ترک نمایند.

آماده سازی برای بهبود

داشتن همراه در روز عمل بسیار مهم است. همچنین شما باید در دوران نقاهت از فردی برای انجام کار های خود کمک بگیرید و حداقل برای دو هفته استراحت کتید. این به ان معناست که تا دو هفته باید از فعالیت های روزمره خود اجتناب نمایید. بنابر این اگر در این مورد لازم است که اقدامی انجام دهید باید از قبل از عمل به فکر آن باشید.

روز عمل بینی

شب قبل از روزی که برای انجام عمل بینی به بیمارستان مراجعه می کنید، باید قبل از آمدن به بیمارستان یا مرکز جراحی دوش گرفته و از شب قبل چیزی نخورید.  البته بهتر است که از روز قبل اب زیادی بنوشید. در روز عمل نباید ارایش داشته باشید و سعی کنید حتما قبل از عمل دوش بگیرید. زیرا تا چند روز بعد از آن اجازه حمام رفتن و دوش گرفتن ندارید.

روند عمل رینوپلاستی بینی

پس از ایجاد بی حسی یا بیهوشی بسته به شرایط بیمار، پزشک با ایجاد بک برش در کلوملا و.کنار زدن پوست بینی به ساختمان بینی دسترسی پیدا میکند. البته این در صورتی است که جراح بخواهد از روش باز استفاده کند. مرحله بعدی دستکاری بافت غضروف و. تراش دادن آن به شکل مورد نظر می باشد. البته این کار با ایجاد کمترین آسیب در بافت ها انجام می شود تل نتیجه به بهترین شکل ممکن ظاهر گردد و عـارض جانبی پر خطر متوجه بیمار نباشد. در پایان پس از اعمال کامل تغییرات، جراح پوست را به آرامی روی خطوط تازه شکل گرفته ی بینی قرار داده و آن را به کمک بخیه، پانسمان، آتل و یا گچ گرفتن تثبیت میکند. البته تثبیت شدن پوست بینی تا چند روز بعد از عمل به طول می انجامد تا تغییرات انجام شده به خوبی حفظ شود.

با قرار گرفتن گاز استریل های رول شده در داخل بینی،  خونریزی پس از جراحی به حداقل رسیده و حتی متوقف می شود.  گاز ها در ابتدا کمی آزار دهنده هستند اما به مرپر زنان به آنها عادت میکنید و.پس از مدتی نیز برداشته می شوند. استفاده از اسپلینت برای بیمار میتواند جایگزین خوبی برای تامپون بوده و باعث بهبود تنفس در دوران نقاهت شود.

روند عمل رینوپلاستی بینی

دوران نقاهت عمل بینی

عمل بینی برای بهبودی کامل به حدود سه تا چهار هفته زمان نیاز دارد که با انجام برخی اقدامات و پرهیز از بعضی کار ها می توان از طول مدت نقاهت کاست. در ۴۸ ساعت اول پس از عمل بینی، استراحت مطلق بسیار مهم است؛ در واقع بیماران باید به نکات زیر بسیار توجه کنند:

 • هنگام خواب سر خود را با استفاده از چند بالش بالا نگه دارند تا جریان خون بیشتر شده و کبودی ها کاهش پیدا کند.
 • خودداری از دوش گرفتن یا شستن صورت در هنگامی که بینی پانسمان دارد. برای پاک کردن صورت میتوان از دستمال مرطوب استفاده کرد. اعمال کمپرس یخ روی کبودی ها برای رفع آنها موثر است، البته به شرطی که به پانسمان و گچ بینی فشار وارد نشود. همچنین استفاده از لباس جلو باز برای این که هنگام پوشیدن به بینی فشار نیاید الزامی است.
 • مصرف غذاهای نرم، میکس شده، پوره ای، و حاوی ویتامین، پروتئین و فیبر برای تسریع بهبودی و گذراندن دوران نقاهت مفید می باشد.
 • معمولا تا دو هفته بعد از جراحی بیماران می توانند به زندگی عادی خود بازگردند اما مراقبت از بینی و عدم ایجاد فشار روی آن همچنان ادامه دارد. مثلا انجام ورزش های رزمی یا حرکات سنگین تا مدت ها ممنوع می باشد.
 • حداقل چهار هفته از عینک یا عینک آفتابی استفاده نکنند. اما بهتر است که ضد افتاب های قوی را استفاده کنند.
 • در هفته های اول پیگیری مراقبت ها با پزشک بسیار مهم است؛ معمولا اولین دیدار با پزشک یک هفته بعد از عمل بینی انجام می شود زمانی که پانسمان بینی برداشته شد، بیماران پس از چند ماه بررسی های دوره ای انجام خواهند داد.

کلام آخر

عمل بینی معمولا در طی یک روز و در یک یا دو ساعت(بسته به شرایط بیمار) به انجام میرسد. درطی مدت دوران نقاهت‌ که‌ معمولا‌ دوهفته طول می کشد نیز برخی مراقبت ها باید جدی گرفته شود اما نتیجه نهایی عمل بینی بعد از چند ماه به طور کامل نمایان و تثبیت میشود. از شما مچکریم که تا پایان این مقاله همراه نا بودید لطفا درصورت تمایل نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)