جراحی بینی استخوانی

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • جراحی بینی استخوانی
 جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی نوعی جراحی زیبایی بینی می باشد که با هدف رفع ایراداتی مانند فرم بد استخوان بینی نظیر رفع قوز و حالت خمیدگی روی پل بینی انجام می شود. به دلیل این که بینی در مرکز صورت قرار گرفته است، کوچکترین ایراد آن زیبایی سایر اجزای صورت را تحت تاثیر قرار می دهد و شاهد آن هستیم که افرادی که با مشکلات ظاهری بینی مواجه هستند معمولا در صدد انجام  این جراحی قرار می گیرند.

ویژگی بینی های استخوانی

 • دارای پوستی نازک هستند و از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند.
 • از بافت و غضروف مستحکم برخوردار می باشند.
 • از نظر فرم ظاهری دارای قوز می باشند.

علت به وجود آمدن بینی استخوانی

 • رشد بیش از اندازه استخوان به دلیل عوامل وراثتی
 • در اثر وارد شدن ضربات فیزیکی به بینی

ویژگی بینی های استخوانی

روش های جراحی بینی استخوانی

با توجه به نوع بینی، جراحی بینی استخوانی به دو روش باز و بسته انجام می شود.

جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته تیغه بینی برشی ندارد و برش ها در داخل بینی ایجاد می شوند. در این روش استخوان از غضروف جدا می شود و تغییرات مد نظر اعمال می شود. از مزایای این روش می توان به عدم ایجاد زخم بر روی تیغه بینی، زمان کمتر جراحی، تورم کمتر و بهبودی سریع تر اشاره کرد.

جراحی بینی به روش باز

در جراحی بینی به روش باز برای ایجاد تغییرات اساسی در ظاهر بینی مورد استفاده قرار می گیرد. در طول این جراحی، جراح با ایجاد برش در تیغه و پره های بینی می تواند با جزئیات بر روی آناتومی بینی کار کند. از مزایای این روش می توان به تسلط کامل جراح به غضروف و ساختار بینی اشاره کرد که کنترل و دقت جراح را دوچندان می کند.

در نهایت جراح با توجه به نوع بینی شما تصمیم می گیرد که کدام روش جراحی را برای شما به کار گیرد.

تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی

بینی گوشتی دارای غضروفی ظریف و ضخامت پوست بالایی در قسمت نوک بینی است. در صورتی که بینی های استخوانی دارای غضروف مقاوم و پوست نازکی هستند.

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی در میزان ضخامت پوست بینی می باشد.

تفاوت جراحی بینی گوشتی و استخوانی

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

از جمله اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در جلسه مشاوره از میزان انتظارات و اهداف خود از انجام جراحی با پزشک خود حتما صحبت کنید.
 2. اگر دارای سابقه مصرف دارویی خاص یا ابتلا به بیماری خاص هستید حتما پزشک خود را مطلع سازید.
 3. به مدت دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهای ضد التهاب مانند پروفن و آسپرین خودداری کنید زیرا مصرف این داروها باعث رقیق شدن خون می شود و خونریزی بعد از عمل را تشدید می کند.
 4. آزمایشاتی را که جراح برایتان تجویز می کند قبل از عمل انجام دهید و نتایج آن را در اختیار پزشک خود قرار دهید.
 5. به مدت دو هفته قبل از عمل از مصرف سیگار و دخانیات و مشروبات الکلی خودداری کنید زیرا اکسیژن رسانی به خون را مختل می کند.
 6. یک روز قبل از جراحی به میزان کافی مایعات بنوشید.
 7. شب قبل از جراحی حتما استحمام کنید.
 8. به همراه داشتن هرگونه زیورآلات فلزی در روز عمل ممنوع می باشد.
 9. خانم ها در روز عمل از داشتن هرگونه آرایش و لاک ناخن اجتناب کنند.
 10. آقایان در روز عمل باید با حداقل میزان ریش و سبیل به مرکز جراحی مراجعه کنند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

 1. کبودی و ورم از عوارض شایعی است که افراد بعد از جراحی بینی با آن رو به رو می شوند و توصیه می شود جهت کاهش آن به مدت 24 ساعت از کمپرس یخ استفاده نمایند.
 2. افراد به مدت 10 روز الی 2 هفته بعد از جراحی بینی باید به مقدار کافی استراحت نمایند.
 3. داروهایی که پزشک برای جلوگیری از بروز درد و تورم احتمال ناشی از عمل تجویز می نماید باید سر ساعت مصرف شوند.
 4. از مصرف نمک و ادویه های تند که موجب تشدید تورم بینی می شود خودداری کنید.
 5. تا چند روز ابتدایی بعد از جراحی از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی مدت نیاز دارند خودداری کنید.
 6. برای مسواک زدن از مسواک های نرم استفاده کنید و هنگام مسواک زدن به لب بالایی خود فشار نیاورید.
 7. به مدت یک ماه بعد از جراحی از عینک استفاده نکنید و در صورت ضرورت می توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید.
 8. از دو هفته قبل تا دو هفته بعد از جراحی بینی، سیگار و قلیان نکشید و از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید زیرا مصرف این موارد می تواند باعث اختلال خون رسانی و انسداد عروق خونی شود و روند بهبودی را با اختلال  مواجه سازند.

عوارض جراحی بینی استخوانی

هر عمل جراحی ممکن است عوارضی داشته باشد به همین دلیل سلامتی شما باید هم برای خودتان و هم جراح در اولویت باشد. عمل جراحی بینی یکی از کم ریسک ترین جراحی ها است اما عوارضی که در هر عمل جراحی می تواند رخ دهد شامل عفونت، خونریزی، واکنش جانبی به بی هوشی و هماتوم می باشد.

به طور کلی در جراحی بینی استخوانی عوارضی مانند بی حسی، خونریزی بینی، تورم، زخم داخلی بینی و آسیب به عصب بینی می تواند رخ دهد. انتخاب جراح با تجربه و مناسب و تیم جراحی حرفه ای می تواند این عوارض را به حداقل برساند. همچنین مراقبت های قبل و بعد از عمل می تواند به کاهش حداکثری این عوارض کمک کند.

برخی عوارض کوتاه مدت بعد از عمل زیبایی بینی استخوانی ممکن است رخ دهد که جای نگرانی ندارد و گذرا است:

درد بعد از عمل:

به دلیل تراشیده شدن استخوان و غضروف ها در جراحی بینی شما در نواحی مورد نظر دردی را احساس خواهید کرد. این درد کاملا گذراست و با مصرف مسکن هایی که پزشک برای شما تجویز می کند قابل کنترل است.

ورم:

یکی از رایج ترین عوارض جانبی جراحی بینی تورم در اطراف چشم بینی است. تورم در روزهای ابتدایی بعد از جراحی قابل مشاهده است اما بعد از حدود دو هفته کاهش می یابد. اما توجه داشته باشید که بعضی از تورم های جزئی ممکن است تا شش ماه بعد از عمل جراحی ادامه داشته باشد. نتایج نهایی جراحی بینی معمولا بعد از یک سال دیده می شود.

کبودی: 

یکی دیگر از عوارض جانبی بعد از جراحی بینی، کبودی می باشد. کبودی اطراف چشم و بینی اغلب بعد از جراحی بینی استخوانی وجود داشته است. میزان کبودی به حساسیت بیمار و میزان عمل بستگی دارد. کبودی ها بیشتر در اطراف چشم وجود دارند که تا 10 روز بعد از عمل ممکن است باقی بمانند.

عوارض جراحی بینی استخوانی

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی استخوانی

 • بعد از اتمام جراحی باید مکان مناسبی را برای استراحت کردن آماده کنید تا بینی تان آسیب نبیند. همچنین بالشت تان را با شیب رو به بالا قرار دهید و وسایل مورد نیاز خود را در کنارتان بگذارید.
 • بهتر است در این مدت، تا زمانی که بینی تان شکل بگیرد و نتیجه مطلوب حاصل شود به تنهایی بخوابید.
 • بهترین مکان برای خوابیدن، تخت خواب با ارتفاع بالا است.
 • بعد از گذشت مدت زمان کوتاه و بهبود یافتن زخم می توانید به پهلو بخوابید.
 • در سه روز اول بعد از جراحی بینی تان بهتر است به طور مطلق استراحت داشته باشید تا اتفاقی برایتان نیوفتد.
 • در تمام طول مدت استراحت کردن و خوابیدن از غلت زدن خودداری کنید تا آسیبی به بینی تان وارد نشود.
 • برای کاهش میزان تورم بهتر است سر و بینی در زاویه 30-45 درجه قرار بگیرد.
 • به طور کلی هنگام خوابیدن باید این نکته را در نظر داشته باشید که نوک بینی تان به بالشت برخورد نکند و همچنین فشاری به آن وارد نشود که باعث تشدید زخم و التهاب شود.

تغذیه مناسب بعد از عمل بینی

دانستن آن چه که باید بعد از جراحی بینی مصرف کنید، بسیار مهم است. بنابر این حتما از پزشک خود بخواهید بعد از عملتان یک دستور غذایی برای شما تجویز کند.

ما در ادامه لیستی از بهترین مواد غذایی برای بهبود سریع بعد از جراحی بینی در اختیار شما قرار می دهیم:

خوردن غذاهای نرم

برای کمک به بدن و دستگاه گوارش خود و به دلیل این که جویدن غذاهای سخت بعد از جراحی بینی بسیار سخت و خطرناک است، توصیه می شود بعد از جراحی بینی از غذاهای نرم استفاده کنید. مانند تخم مرغ خرد شده، سیب زمینی پوره شده و سوپ مرغ و…

غذاهای سرشار از فیبر 

خوردن غذاهای پر فیبر در زمان بهبودی توصیه می شود، زیرا این نوع مواد غذایی با تقویت حرکات طبیعی روده به دستگاه گوارش باعث جلوگیری از یبوست می شود. این مواد غذایی عبارتند از:

غلات مانند ماکارونی، گندم، برنج قهوه ای، نان گندم و پاپ کورن و…

میوه های تازه مانند سیب، گلابی، پرتقال، توت فرنگی و…

سبزیجات تازه مانند هویج پخته شده، سیب زمینی پخته شده، نخود سبز پخته شده، کلم بروکلی و اسفناج آب پز و…

غذاهای ضد التهابی

یکی از مهم ترین مواردی که باید در رژیم غذایی بعد از عمل بینی خود قرار دهید، غذاهای ضد التهابی است. همان طور که از نام این نوع غذاها مشخص است، با مصرف آن ها از التهابات ایجاد شده بعد از عمل، کم می شود. بنابراین دوره بهبودی کوتاه تر و زخم ها سریع تر درمان می شوند. این مواد غذایی شامل موارد زیر می باشد:

غذاهای حاوی چربی های اشباع نشده مانند آووکادو، ماهی چرب و روغن زیتون، برخی از سبزیجات مانند توت فرنگی، زغال اخته، قارچ، انگور، گوجه فرنگی و شکلات تیره و چای سبز.

غذاهای ترمیم کننده زخم

نوع دیگری از غذا که باید در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد، غذاهایی است که در ترمیم زخم تاثیر زیادی دارند. این غذاها شامل مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، ماست و غذاهای سرشار از ویتامین A مانند هویج، پرتقال، سبزیجات برگ تیره مانند اسفناج و غذاهایی که سرشار از ویتامین C مانند مرکبات هستند.

میوه و سبزیجات تازه

میوه و سبزیجات تازه به دلیل فوایدشان توصیه می شود که بعد از عمل بینی به مقدار فراوان مصرف شوند. زیرا میوه و سبزیجات تازه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که باید بعد از جراحی زیبای بینی مصرف کنید. برای مثال، آناناس میوه ای بسیار مناسب برای بعد از جراحی می باشد.

تغذیه مناسب بعد از عمل بینی

چه زمانی بعد از جراحی بینی می توان ورزش کرد؟

معمولا توصیه ی جراحان بینی این است که دو هفته بعد از جراحی بینی از انجام هرگونه فعالیت بدنی شدید و یا سنگین دوری کنید. زیرا در این مدت بافت استخوان و غضروف که دچار تغییراتی شده اند، نرم و انعطاف پذیر می باشند و نیاز به نگهداری دقیق و بیشتری دارند.

انجام فعالیت های سبک از هفته سوم بعد از جراحی بینی بلامانع می باشد.

ورزشکاران حرفه ای نیز لازم است 6 هفته بعد از جراحی خود با جراح خود مشورت کنند و بعد فعالیت های ورزشی خود را شروع کنند.

آیا ممکن است بعد از جراحی بینی استخوانی گرفتگی در بینی ایجاد شود؟

در روزهای اولیه بعد از جراحی بینی استخوانی احساس گرفتگی در بینی طبیعی می باشد. علت این گرفتگی زخم های ایجاد شده در داخل بینی و التهاب بافت های بینی است که موجب می شود فرد به راحتی نتواند نفس بکشد. در صورتی که بعد از جراحی بینی طولانی مدت با مشکل گرفتگی بینی مواجه بودید حتما به جراح خود اطلاع دهید.

هزینه عمل 

هزینه جراحی بینی استخوانی با توجه دستمزد جراح، هزینه متخصص بی هوشی، هزینه بیمارستان و پرسنل آن، هزینه آزمایشات و فتوگرافی ها و داروها تعیین می شود. برای اطلاع از قیمت دقیق می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و مشاوره رایگان نیز دریافت کنید.

کلام آخر

از شما همراهان عزیز سپاس گذاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله سعی داشتیم ویژگی ها و نکات مربوط به جراحی بینی استخوانی را برای شما شرح دهیم. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد. شما نیز می توانید در صورت داشتن انتقاد و پیشنهاد آن را با ما درمیان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)