جراحی باز بینی بهتر است یا بسته ؟

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • جراحی باز بینی بهتر است یا بسته ؟
 جراحی باز بینی بهتر است یا بسته ؟

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که مراجعه کننده هایی که می خواهند بینی خود را عمل کنند این است که جراحی باز بینی بهتر است یا بسته ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که  یکی از گیج کننده ترین سوال هایی که مراجعه کنندگان می پرسند همین است ، انتخاب جراحی باز در مقابل رینوپلاستی بسته . درست است که این اصطلاح ها بسیار گیج کننده هستند اما در حالی که گیج کننده است به سادگی تمام ، فقط به روش ها وتکنیکهای متفاوت جراحی بینی اشاره دارند-در حقیقت تفاوت این دو روش نحوه دسترسی به اسکلت بینی و اصلاح آن است.. بنا بر این همیشه این پرسش مطرح میشود که جراحی بینی به روش باز بهتر است یابسته ؟ از آنجا که تقریباً تمام تغییرات در قسمت خارجی بینی  ناشی از تغییرات مربوط به اسکلت بینی ،  جراحی و چگونگی دسترسی به این اسکلت است ، تأثیر مستقیمی بر سهولت جراحی و در نتیجه کیفیت نتیجه جراحی زیبایی بینی دارد.

رینوپلاستی اندونازال

رینوپلاستی اندونازال نام دیگر همان تکنیک جراحی بسته است. در روش بسته تمامی برش هایی که در حین عمل بینی صورت می گیرد تمامی برش هایی که انجام می شود از داخل بینی است، درست است که برش هایی که داخل بینی انجم می شود نیمی از آستر سوراخ بینی را محاصره می کند اما خوبی این نوع جراحی این است هیچ کدام از این برش ها از بیرون بینی شما مشخص نمی شود ، و همچنین از اسکار قابل رویت جلوگیری می شود ، اما از آنجا که برش های سوراخ راست و چپ از هم جدا می شوند ، تغییر مجدد پوست بینی دشوار است و کل عمل باید از طریق دهانه های جراحی باریک و دید محدود انجام شود. همچنین از آنجایی که برای دسترسی به چار چوب بینی نیاز به کشش شدید پوست بینی دارد ، تغییر شکل غضروف بینی نیز اجتناب ناپذیر است. در حالی که در این روش از اسکار قابل رویت جلوگیری می شود ، چالش های قابل توجه و محدودیت های فنی و عدم دسترسی کامل به استخوان و غضروف بینی معضلاتی هستند که جراح با آنها روبروست  .

رینوپلاستی اندونازال

جراحی زیبایی بینی خارجی

تکنیک جراحی باز دقیقا بر خلاف تکنیک جراحی بسته است ، یعنی برخلاف رینوپلاستی یا همان تکنیک جراحی بسته از یک برش پل کوچک به نام برش بین ستونی مورد استفاده قرار می گیرد این برش بین ستونی برای این استفاده می شود که سوراخ بینی راست و چپ را به یکدیگر متصل کند ، اما به این نکته توجه داشته باشید که این نوع جراحی باز برشی که در حین جراحی صورت می گیرد از داخل نیست و از بیرون است و برش این بخش قابل مشاهده 4/5 میلی متر ، پوست بینی می تواند به سمت بالا باز  شود (شبیه به باز کردن کاپوت ماشین) و دید بسیار خوبی  از اسکلت  بینی قابل دستیابی است. به علاوه آن دید مستقیم تقریباً در کل چارچوب بینی ، اعوجاج غضروف بینی به حداقل می رسد و اجزای فردی را می توان در تراز طبیعی و بدون اختلال آنها ارزیابی کرد.

بنابراین ، ویژگی بارز رینوپلاستی باز ، دسترسی بسیار عالی جراح حین جراحی به اسکلت بینی است و دیدی همه جانبه که توسط برش بین ستونی ایجاد میشود. اگرچه بسیاری از مشکلات زیبایی بینی غیر جذاب با استفاده از روش رینوپلاستی بسته قابل اصلاح است  ، اما به نظر من ریسک یک رد بخیه روی  ستون بینی,خیلی کمتر از مشهود نبودن تفاوت بینی پس از جراحی و کم اثر بودن آن برای فرد متقاضیست. رینوپلاستی در تکنیک بسته ، به ویژه در بیمارانی که آناتومی بینی نسبتاً ساده دارند ، اثرات خوبی دارد ، اما ظهور رینوپلاستی باز ، واقعاً در درمان ناهنجاری های پیچیده بینی مانند رینوپلاستی شکاف لب ، بینی پیچ خورده یا ناهنجاری های شدید بعد از رینوپلاستی ، انقلابی عمل کرده است. در حقیقت ،  بسیاری از موثرترین تکنیک های جراحی زیبایی بینی امروزی فقط از طریق روش باز قابل انجام است. به همین دلایل ، رینوپلاستی باز روش ارجح برای جراحی زیبایی بینی اولیه ( و نه ترمیمی ) است زیرا دقت تشخیصی را بهبود می بخشد و مهندسی مجدد ودقیق بینی نا زیبا را تسهیل می کند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • اغلب بیماران تا چند ساعت اول پس از جراحی بینی با مختصری حالت تهوع و سر گیجه مواجه اند که امری طبیعی است.
 • برخی مواقع افراد طی ساعات ابتدایی پس از عمل ، ممکن است احساس سرماخوردگی و گلودرد داشته باشند که این مسئله ناشی از استفاده از لوله بیهوشی در حین عمل می باشد و با مصرف مایعات گرم می توان این حالات را برطرف نمود.
 • به دلیل عدم وجود تامپون داخل بینی ، غالبا بیمارن تا ٤٨ ساعت ابتدایی پس از عمل با ترشح خونابه از بینی مواجه خواهند بود. در این موارد افراد به منظور تمیز نمودن این خونابه ها باید از گاز استریل استفاده کنند و از استفاده از دستمال کاغذی خودداری نمایند چرا که استفاده از دستمال کاغذی می تواند سبب ایجاد آلودگی گردد.
 • تا چند روز اول پس از عمل ، زیر کمر خود چند بالش بگذارید و در حالت نیمه نشسته بخوابید به این نحو که بالاتنه شما بالاتر از پاهایتان باشد.
 • معمولا تورم و کبودی ، تا ٧٢ ساعت پس از جراحی افزایش یافته و به تدریج از روز چهارم به بعد برطرف می شود.
 • توجه داشته باشید که باید به مدت 2 الی 3 هفته بعد از عمل ، به صورت طاقباز خوابیده و به پهلو نخوابید.
 • درصورتی که عطسه داشتید ، حتما با دهان باز عطسه کنید تا به بینی تان فشار وارد نشود.
 • می توانید از روز بعد از جراحی ، داخل بینی خود را روزانه 3 مرتبه شستشو دهید. به این منظور باید هر بار سرنگ را به اندازه ١٠ سی سی پر کنید و محتوایآ را در یک حرکت در هر سوراخ بینی خالی کنید.
 • تا ٤ روز اول ، غذاهای نرم و میکس شده بخورید و از روز پنجم به بعد می توانید غذاهای معمول را به مصرف برسانید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

جراحی بینی به روش باز

بسیاری از افراد از پزشک متخصص خود یا افرادی که قبلا عمل کرده اند این سوال را می پرسند که جراحی بینی به روش باز چگونه انجام می شود ؟ در جراحی به روش باز ، یک برش که در لبه داخلی سوراخ بینی زده شده است ، به وسیله برشی خارجی که در قسمت پوست باریک میان سوراخ های بینی به یکدیگر وصل خواهد شد. در این حالت پوست از ساختمان زیرین جدا می کنیم و به راحتی بالا می زنیم. در این وضعیت پزشک به سادگی به تمام آناتومی و ایرادات بینی اشراف خواهد داشت و برای دسترسی به سر بینی نیز امکان بهتری فراهم خواهد آمد.

تفاوت جراحی بینی به روش بسته و باز

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که جراحی باز بینی بهتر است یا بسته ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که فرق چندانی با یکدیگر ندارند، اما در ادامه می خواهیم شما را با تفاوت بین جراحی بینی به روش بسته و جراحی بینی به روش باز آگاه کنیم اگر می خواهید از تفاوت بین این این دو اطلاع یابید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. عمل جراحی زیبایی بینی ، به دو شیوه باز و بسته انجام می شود. در گذشته بیشتر از روش بسته استفاده می شد ، اما پس از دستیابی به تکنیک های جدید ، در حال حاضر به کار گیری جراحی باز در الویت می باشد، به طور کلی تفاوت جراحی بینی به روش بسته و باز در نوع دسترسی به استخوان و غضروف بینی می باشد.

برای آگاهی از بهترین جراح بینی گوشتی در تهران به سایت مربوطه مراجعه نمایید.

نکات مهم درباره بعد از جراحی بینی

 • به قالب یا پانسمان روی بینی دست نزنی.
 • تا 48 ساعت بعد از عمل می توانید برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی کبودی بینی ، از کمپرس یخ استفاده کنید اما دقت نمایید که کمپرس یخ را بر روی قالب بینی نگذارید و از ایجاد فشار به بینی خودداری نمایید.مصرف داروهای تان را درست از شب اول پس از عمل آغاز کنید و در ساعات معین و به طور دقیق مصرف نمایید.
 • روزانه یک الی دو مرتبه ، بر روی بخیه های کنار بینی پماد مخصوصی که پزشک تجویز کرده را بمالید.
 • در طول هفته اول ، حمام کردن ممنوع است و در صورت ضرورت نیاز به استحمام ، از شستن سر و موها اجتناب کنید زیرا گچ بینی نباید تا 7 روز خیس شود.
 • معمولا یک هفته بعد از عمل ، گچ بینی برداشته می شود ، توجه داشته باشید که بخیه های داخل بینی جذبی هستند و نیازی به کشیدن آن ها وجود ندارد.
 • کشیدن سیگار وقلیان ممنوع است ، چرا که سیگار با اختلال خون رسانی ، روند ترمیم زخم را مختل کرده و بر روی کل عمل جراحی پلاستیک تاثیر منفی می گذارد.
 • لازم به ذکر است که بیماران تا یکماه پس از عمل بینی باید از فین کردن یا تخلیه ترشحات بینی همراه با فشار ، اجتناب کنند.
 • افراد می بایست حداقل تا یکماه پس از عمل بینی ، از قرارگرفتن در معرض نور شدید خورشید ، فعالیت های سنگین فیزیکی و شنا کردن خودداری نمایند.
 • به مدت 3 ماه پس از جراحی بینی ، استفاده از عینک طبی ممنوع بوده و تا ٦ ماه نیز استفاده از عینک آفتابی قدغن می باشد.

نکات مهم درباره بعد از جراحی بینی

جراحی بینی به روش رو بسته

در جراحی بینی به روش بسته ، همه ی برش های لازم را از داخل بینی می دهیم و پس از آن ، پوست خیلی محدود از ساختمان غضروفی ، استخوانی خود جدا می شود و توسط ابزار بخصوصی بالا نگه می داریم تا جراح بتواند کار خود را انجام دهد ، اما به همین دلیل دید دو چشمی پزشک در روش بسته محدود خواهد بود. در صورتی که غضروف های سر بینی به اصلاح احتیاج داشته باشد ، از راه برش هایی که در داخل بینی زده شده ، پس از آزاد کردن آن ، از پوست برون کشیده خواهد شد.

جراحی بینی به روش باز

اکثر افراد می پرسند که جراحی باز بینی بهتر است یا بسته ؟ روش جراحی باز و بسته بینی دارای مزایا و معایبی دارد که بهتر است شما عزیزان قبل از عمل بینی در مورد آن ها تحقیق کنید و اطلاعات جمع آوری نمایید. جراحی باز بینی اکثرا برای بیمار هایی استفاده می شود که می خواهند تغییرات گسترده در نوک بینی خود ایجاد نمایند و یا یک عمل رینوپلاستی اصلاحی را انجام دهند ، اما قانون به طور جدی و کاملا سفت و سخت درباره این که بیمار هایی که می خواهند عمل بینی انجام دهند وجود ندارد . تنها راهی که برای قطعی روش بهتر است مشاوره با پزشکی است که به آن برای عمل بینی مراجعه می کنید، هر جراح اولویت‌ها، تکنیک‌ها و روش‌های رینوپلاستی خود را دارد. در نهایت تصمیم‌گیری بر اساس گفت‌گو درباره بینی و تغییراتی که به دنبال آن هستید، انجام خواهد شد. کار با یک متخصص بهترین راه برای مشاهده نتایج واقعی فارق از روش مورد استفاده است.

معایب عمل بینی به روش بسته

1- نیاز به مهارت افزون تر 

از آنجا که این روش بدون بلند کردن پوست بینی انجام می شود، جراح تمام تغییرات را از طریق دهانه های باریک سوراخ بینی انجام می دهد. این روش  به اصطلاح کور است و همه چیز از طریق احساس و ظاهر بیرونی انجام می شود. به همین دلیل اطمینان از مهارت جراح بسیار مهم است. به این مفهوم که برای جراح شما عمل جراحی بینی مهمتر از هر جراحی زیبایی دیگری باشد. به علاوه جراح شما باید متخصص در جراحی بینی به روش بسته باشد.

2- محدودیت در مورد اصطلاحی

جراحی بینی به روش بسته تعداد بازبینی هایی را که پزشک می تواند انجام دهد محدود می کند. به همین دلیل این روش تنها برای افرادی که مایل به تغییر جزئی هستند توصیه می شود. افرادی که نیاز به تغییرات پیچیده در بینی دارند، باید جراحی بینی به روش باز را انتخاب کنند. روش های جراحی ترکیبی باز و بسته به علت پیچیدگی در معرض قرار گرفتن و عدم دسترسی به آن غیر ممکن است.

کلام آخر

از شما عزیزان ممنونیم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید ، در صورت داشتن سوال های بیشتر و یا خواستن مشاوره با شماره تماس هایی که در داخل سایت وجود دارد تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)