عمل رینوپلاستی

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • عمل رینوپلاستی
 عمل رینوپلاستی

عمل رینوپلاستی جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه برای انجام رینوپلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. قسمت فوقانی ساختار بینی، استخوان است و قسمت پایین آن غضروف است. رینوپلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست و یا هر سه را تغییر دهد. با جراح بینی خود صحبت کنید که آیا عمل رینوپلاستی برای شما مناسب است یا خیر. در هنگام برنامه ریزی عمل بینی، جراح بینی شما ویژگی چهره شما، پوست روی بینی و آنچه را که می خواهید تغییر دهید را، در نظر می گیرید. اگر کاندید مناسبی برای جراحی هستید، جراح شما سفارشی برای شما ایجاد خواهد کرد.

انواع عمل رینوپلاستی

یکی از ویژگی های این جراحی بینی آن است که به روش ها و تکنیک های مختلفی انجام می شود. در نتیجه پزشک معالج می تواند با توجه به فرم بینی بیمار، فرمی که بعد از عمل می خواهد، مشکلات تنفسی و ویژگی های جسمی یکی از روش ها و تکنیک را انتخاب کرده تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرد. رینوپلاستی در حال حاضر به 3 روش و تکنیک مختلف انجام می شود.

خبر خوب آن که در انجام روش های مختلف رینوپلاستی می توان از تکنولوژی های جدیدی استفاده کرد تا هم عوارض ناشی از عمل را کمتر کرده و هم بینی را دقیقا به فرم دلخواه رساند. یکی از این تکنولوژی ها استفاده از روش تصویر برداری سه بعدی است که باعث می شود میزان و عمق برش ها و آسیب به بافت بینی به حداقل مقدار کاهش پیدا کند. در این روش در بخش های مختلفی روی بینی برش های ریزی زده می شود تا بتوان لوله آندوسکوپی را از داخل آن ها رد کرد. سر این لوله ها دوربین های فیلم برداری ریزی تعبیه شده تا بتواند داخل بینی را به وضوح و دقت به پزشک نمایش دهد. با این روش پزشک می تواند ظریف ترین و حساس ترین تغییرات را نیز روی بینی انجام داده و عوارضی مانند تورم و خونریزی به کم ترین مقدار ممکن کاهش پیدا کند.

انواع عمل رینوپلاستی

جراحی بینی باز: یکی از روش های انجام  عمل رینوپلاستی بینی باز است. در این نوع جراحی زیبایی پزشک تمامی بخش های بینی دسترسی داشته و می تواند با آزادی بیشتری تغییرات مورد نظر را اعمال کند. این عمل زیبایی رایج ترین نوع رینوپلاستی است که بسیاری از پزشکان و مراجعان آن را انتخاب می کنند.

جراحی بینی بسته: اگر شما به دنبال تغییرات جزئی در بینی تان هستید، این روش رینوپلاستی می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. در این روش ممکن است تنها یک برش ریز در قسمت پایینی بینی زده شده و یا تمام عمل از طریق حفره های بینی انجام شود. با توجه به نوع این عمل بینی شما کم ترین مقدار تورم، درد و مشکلات بعد از عمل را  چربه خواهید کرد.

این روش همچنین برای افرادی که دوست ندارند جای بخیه حتی برای زمان کوتاهی نیز روی صورت آن ها بماند، مناسب است.

رینوپلاستی زیبایی

در عمل هایی که برای تغییر ظاهر بینی انجام می شوند، اولین و مهم ترین هدف ما حفظ مسیر هوا است تا فرد بتواند به راحتی نفس بکشد. برای کمک به اصلاح شکل بینی بیماران از انواع مختلفی از تکنیک های پیشرفته استفاده می شود، از جمله:

 • برداشتن استخوان از پل بینی
 • باریک کردن یا اصلاح نوک بینی
 • افزایش طول، کوتاه کردن یا کاهش اندازه بینی
 • باریک یا پهن کردن بینی
 • صاف کردن بینی

برای بیمارانی که قصد دارند هم مجرای تنفسی بینی و هم ظاهر آن را بهبود دهند، می‌توان رینوپلاستی برای بهبود عملکرد و رینوپلاستی زیبایی را همزمان انجام داد.

دوره بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی

فرآیند بهبودی بعد از جراحی رینوپلاستی دو مرحله دارد:

مرحله اول: بهبودی اولیه تورم و کبودی قابل مشاهده بلافاصله بعد از عمل اتفاق می افتد. اثرات بعد از جراحی طی 2 یا 4 هفته فروکش می کند و بیشتر بیماران بعد از 2 هفته می توانند به سرکار خود برگردند.

مرحله دوم: بهبودی طی زمان بیشتر بیماران نتیجه نیمه نهایی جراحی خود را بعد از 3 ماه مشاهده می کنند. در این زمان، تورم بینی تا حد زیادی خوابیده است اما نتیجه کامل تغییر شکل بینی بعد از یک سال از جراحی قابل مشاهده است. نتیجه جراحی زیبایی بینی دائمی است، مگر تغییراتی که ممکن است در اثر افزایش سن اتفاق بیفتد.

 

آلارپلاستی

آلارپلاستی را می توان جدیدترین روش انجام رینوپلاستی دانست که باعث می شود بینی شما ظریف تر و باریک تر دیده شود. این عمل زیبایی بیشتر برای تغییرات در سوراخ های بینی انجام می شود. در این عمل جراح می تواند غضروف های نوک بینی را کوتاه کرده و پایه آلار را بلند یا کوتاه تر کند.

آلارپلاستی

علل غوز و برآمدگی روی بینی

برآمدگی های روی بینی استخوانی می تواند به علل مختلفی به وجود بیاید که این علل در ادامه آمده است:

عوامل ارثی: به صورت ژنتیکی و مادرزادی ممکن است بینی استخوانی و غضروفی به ارث برسد. در این موارد با رسیدن به سن بلوغ بزرگی بینی نمایان می شود.

عوامل محیطی: بینی ممکن است به علت های مختلف و بر اثر ضربه دچار مشکل شود. عواملی مانند تصادف، ضربه در ورزش می تواند منجر به شکستگی بینی شود که در این موارد معمولا همراه با شکستگی، مشکلات تنفسی نیز برای فرد به وجود می آید.

اقدامات لازم قبل از جراحی بینی

افرادی که تصمیم به جراحی بینی خود دارند باید برای داشتن نتیجه بهتر و البته مطلوب تر به نکاتی قبل و بعد از جراحی بینی توجه داشته باشند.

افراد سیگاری باید حداقل تا 2 هفته قبل از جراحی بینی از مصرف سیگار خودداری کنند.

در صورت مصرف هرگونه دارو با پزشک خود مشورت کنید و در صورت نبود مانع مصرف آن ها را ادامه دهید.

انجام تمامی آزمایشات مورد نیاز قبل از جراحی بینی

یک روز قبل از جراحی بینی به بیمارستانی که تصمیم به جراحی در آن را دارید مراجعه کنید، این امر در کاهش استرس می تواند کمک کننده باشد.

تمام موارد ذکر شده می تواند در داشتن یک بینی زیبا موثر باشد.

یکی از مهم ترین مراحل موفقیت در هر عمل زیبایی، مراقبت هایی است که بعد از آن باید انجام دهید. اگر شما درباره مراقبت های بعد از رینوپلاستی بی تفاوت باشید و تصور کنید که با انجام عمل تمام راه را رفته اید، احتمالا تنها چند روز بعد از عمل با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. بنابراین مراقبت های بعد از رینوپلاستی را جدی بگیرید. این مراقبت ها حتما توسط پزشک مرکز به شما گفته خواهد شد. مهم ترین آن ها شامل موارد زیر است:

 • درد بعد از انجام رینوپلاستی معمولا کم و قابل تحمل است و پزشک شما متناسب با آن برای شما مسکن تجویز می کند. حتما داروهای نوشته شده توسط پزشکتان را به موقع و به اندازه مصرف کنید.
 • تا چند روز بعد از عمل بینی، سعی کنید سر خود را خم نکرده و آن را بالا نگه دارید. این کار هم به تنفس شما کمک کرده و هم میزان تورم را کاهش می دهد.
 • تا 72 ساعت بعد از انجام عمل می توانید از یک کمپرس آب یخ سبک برای کاهش تورم و کبودی استفاده کنید.
 • تا چند هفته بعد از انجام رینوپلاستی کاملا مراقب باشید که ضربه ای به بینی شما وارد نشود. زیرا بینی طی چند هفته بعد از عمل آسیب پذیر بوده و ممکن است شما را مجبور به انجام عمل مجدد کند.
 • بعد از انجام رینوپلاستی تا چند هفته آب بسیار بنوشید.
 • سعی کنید تا یک هفته بعد از انجام عمل در برابر نور خورشید قرار نگیرید.
 • حداقل تا 3 هفته بعد از انجام عمل، استخر نرفته و تا 3 ماه فعالیت های ورزشی سنگین انجام ندهید.
 • حتما بعد از عمل تا حداقل دو هفته به پشت بخوابید و مراقب باشید حالت خوابیدنتان به شکلی نباشد که به بینی فشار بیاید.
 • تا چند روز بعد از انجام عمل غذاهای نرم بخورید و از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن مداوم دارند خودداری کنید.
 • تا یک ماه فین نکنید و هیچ فشاری به بینی نیاورید.
 • سعی کنید از خودتان مراقبت کرده تا سرما نخورید. عطسه و سرفه های مداوم می تواند بر نتیجه عمل تاثیر منفی بگذارد.
 • بعد از 3 روز عمل جراحی می توانید جای کمپرس سرد را با گرم عوض کرده و روی بینی قرار دهید.
 • حتما تا چند روز لباس های دکمه دار بپوشید تا برای تعویض لباس دچار مشکل نشوید.
 • طی یک هفته ای که بینی شما گچ یا آتل دارد از خیس و مرطوب شدن آن جلوگیری کنید.
 • حداقل تا 3 روز بعد از رینوپلاستی دوش نگیرید.
 • مصرف نمک و غذاهای چرب را کاهش دهید تا میزان تورم کم تر شود.

اقدامات لازم قبل از جراحی بینی

 

جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی دارای پوست ضخیم و غضروف ضعیف و نازک است. روش های قدیمی جراحی تاثیر مثبتی در نتیجه عمل بینی گوشتی نداشته زیرا با تراشیدن غضروف ها و نازک کردن آن ها با گذشت زمان به فرم و حالت قبل باز می گشت.

برای جبران ضعف های آناتومی بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی، تکنیک های استفاده شده در جراحی این دو نوع بینی کاملا متفاوت است. در این نوع جراحی، هدف، کوچک کردن نوک بینی و بخشیدن ظرافت به آن است، به صورتی که به غضروف آسیب پذیر آن صدمه ای وارد نشود. این دقیقا همان نکته ای است که در گذشت با عدم توجه به آن باعث می شد تا بینی پس از جراحی شروع به گوشت آوردن بکند. اما امروزه تقویت غضروف های بینی و استحکام ساختار آن همراه با فرم دهی به بینی انجام می گیرد که نتیجه آن بسیار مثبت و برگشت پذیری و افتادگی بینی گوشتی را به حداقل و یا حتی به صفر خواهد رساند. در واقع در این تکنیک جراحی بینی، غضروف را از تیغه وسط بینی یا سیتوم برداشته و در قسمت نوک بینی قرار می دهیم تا موجب تقویت غضروف های نوک بینی شود.

برای جبران ضعف‌های آناتومی بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی، تکنیک‌های استفاده‌شده در جراحی این دو نوع بینی کاملاً متفاوت است. در این نوع جراحی، هدف، کوچک کردن نوک بینی و بخشیدن ظرافت به آن است؛ به صورتی که به غضروف آسیب‌پذیر آن صدمه‌ای وارد نشود. این دقیقاً همان نکته‌ای است که در گذشته با عدم توجه به آن باعث می‌شد تا بینی پس از جراحی شروع به گوشت آوردن بکند.اما امروزه تقویت غضروف های بینی و استحکام ساختار آن همراه با فرم دهی به بینی انجام میگیرد که نتیجه آن بسیار مثبت و برگشت پذیری و افتادگی بینی گوشتی را به حداقل و یا حتی به صفر خواهد رساند.در واقع در این تکنیک جراحی بینی ، غضروف را از تیغه وسط بینی یا سپتوم برداشته و در قسمت نوک بینی قرار میدهیم تا موجب تقویت غضروف ها ی نوک بینی شود.

 خصوصیات جراح بینی خوب

 • جراح بینی بدون در نظر گرفتن منافع مالی باید سلامت فرد را اولویت قرار دهد.
 • جراح بینی با دادن دیدگاه کلی به فرد باید اعتماد فرد را جلب نماید، چرا که بین اعتماد به جراح بینی و رضایت از عمل بینی رابطه مستقیم وجود دارد.
 • جراح بینی خوب باید سوابق مفید و مورد رضایت زیادی در انجام جراحی زیبایی بینی مختلف داشته باشد.
 • جراح بینی با تجربه باید با تلفیق علم پزشکی و زیبایی شناختی توانایی انجام جراحی انواع بینی با مشکلات مختلف را داشته باشد.
 • جراح بینی با مهارت باید صبور باشد و سوالات فرد پاسخ دهد و به خواسته و انتظار فرد از انجام جراحی بینی توجه نماید و با توجه به نوع ساختار  و پوست بینی و نظر خود روش مناسبی برای رسیدن به بهترین نتیجه را انتخاب نماید و فرد را از نتیجه جراحی بینی متقاعد سازد.
 • در پایان جراح بینی باید درباره اقدامات قبل و مراقبت های بعد از جراحی بینی به فرد توضیحات لازم بدهد.

جراحی بینی گوشتی

نازک بودن پوست بینی

همانطور که ضخیم بودن پوست بینی می تواند عمل بینی را دچار مشکل کند بیش از حد نازک بودن پوست بینی نیز می تواند جراح را با مشکل رو به رو کند. نکته مثبت نازک بودن پوست بینی در عمل زیبایی بینی استخوانی تورم کمتر و به جا نماندن زخم جای برش بعد از عمل بینی است.

کلام آخر

از شما همراهان عزیز سپاس گذاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله سعی داشتیم شما را با ویژگی های عمل رینوپلاستی آشنا کنیم. امیدوارم که مطالب گفته شده برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)