مراقبت بعد از عمل بینی

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • مراقبت بعد از عمل بینی
 مراقبت بعد از عمل بینی

همه ما می‌دانیم که مراقبت بعد از عمل بینی به اندازه خود جراحی بینی در فرم گرفتن بینی نقش دارد. جراحی زیبایی بینی یک جراحی حساسی است که باید تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد. اما بخشی از روند درمان نیز بر عهده خود فرد می باشد که انجام آن نیمی از نتیجه عمل را تثبیت می‌کند. باید حتما همه مواردی را که جراحان توصیه می‌کند انجام دهید تا دوران نقاهت و زمان بهبودی شما راحت تر و با سرعت بیشتری انجام شود.

عوارض بعد از عمل بینی

باید در نظر داشته باشید مراقبت بعد از عمل بینی بسیار ضروری است. برای همین در این مقاله سعی داریم برخی دستور العمل های عمومی مراقبت بعد از جراحی بینی و در دوران نقاهت را برای شما بررسی کنیم. اولین و مهم ترین نکته این است که مراقبت بعد از جراحی بینی در اثر تفاوت روش های عمل بینی، یعنی عمل بینی به روش بسته یا روش باز، می‌تواند با یک دیگر متفاوت باشد. آنچه مهم است، شناخت کامل عوارض بعد از عمل بینی می باشد. برای رفع عوارض بعد از جراحی بینی باید موارد خاصی را رعایت کنید. پس ابتدا به بررسی عوارض بعد از عمل جراحی می پردازیم:

عوارض بعد از عمل بینی

تورم

همه اعمال جراحی ورم و التهاب هرچند جزئی را به دنبال خود دارند.  این التهاب معمولا در ناحیه نوک بینی بوده و از فردی به فرد دیگر متفاوت است، برای کاهش این التهاب می‌توان اقدامات زیر را انجام داد:

هنگام استراحت، بر روی بینی و نواحی میانی صورت کمپرس یخ قرار دهید. کمپرس یخ فقط در دو روز اول پس از عمل جراحی برای کاهش کبودی بعد از عمل موثر است. بعد از این دو روز، از کمپرس یخ برای کاهش درد و ناراحتی استفاده کنید.

باید بینی را از هر ضربه و آسیبی حفظ نمایید. اگر ورزش رزمی و سنگین انجام می‌دهید با فعالیت های روز مره شما به گونه ایست که ممکن است به بینی تان ضربه بخورد باید تا مدت شش ماه از آن دوری کنید.

پس از عمل بینی  سرتان را بالا نگه دارید. حداقل به مدت 2 هفته پس از عمل جراحی هنگام خواب سرتان را با استفاده از چند بالش بالاتر از سطح بدن نگه دارید. این عمل باعث افزایش جریان خون در ناحیه سر و گردن شده و کبودی را کاهش می‌دهد. از خم شدن و بلند کردن وسایل سنگین به مدت دو روز خودداری کنید. انجام این کارها علاوه بر تشدید تورم، فشار خون را بالا می برد و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

استفاده از سشوار های آرایشگاه و قرار گرفتن زیر آنها ممنوع است. می‌توانید برای خشک کردن مو های خود از سشوار های دستی کمک بگیرید. از قرار گرفتن در زیر تابش شدید آفتاب باید اجتناب کنید. زیرا این امر ممکن است سبب ایجاد هایپر پیگمنتاسیون و یا آفتاب سوختگی پوست بینی شود. البته در صورتی که به طور مرتب از ضد آفتاب با SPF 30  استفاده می‌کنید می توانید زیر نور آفتاب قرار بگیرید. البته باید ضد آفتاب را هر دو ساعت یک بار تجدید نمایید.

پانسمان بینی به سادگی باز نمی‌شود. چنان چه پانسمان بینی شل شد باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. همچنین باید از خیس شدن پانسمان جلو گیری کنید و اگر این اتفاق افتاد به آرامی آن را خشک نمایید. به مدت دو هفته پس از جراحی بینی، از فین کردن خودداری کنید. این کار می تواند موجب خونریزی شود. طی هفته ی دوم می توانید در حمام فین کنید. برای تمیز کردن سوراخ های بینی می توانید از اسپری سالین استفاده کنید. این اسپری بینی را می توانید بدون تجویز پزشک از داروخانه خریداری کنید.

از خاراندن سوراخ های بینی یا قاعده ی بینی توسط دستمال یا دستتان پرهیز کنید. این کار باعث تغییر حالت غضروف بینی، افزایش خون ریزی و عفونت و ترشحات می شود. اگر ترشحات بینی ادامه یافت، می توانید یک گاز رول شده درون بینی قرار دهید. برای تمیز کردن موکوز خشک شده یا محل زخم دلمه شده در بیتی باید از آب اکسیژنه استفاده کرد. بخیه های بینی در صورت جذبی بودن باید چند بار در روز با هیدروژن پر اکسید تمیز شده و وازلین مالیده و مرطوب نگه داشته شوند. انجام منظم این کار و چرب کردن محل زخم ها به وسیله گوش پاک کن و وازلین یا اکوافور می‌تواند باعث نرم شدن زخم ها شده و به شما احساس راحتی بیشتری بدهد.

تغییر رنگ

معمولا افرادی که عمل بینی را تجربه می‌کنند هیچ کبودی ای را در دوران نقاهت نخواهند داشت، زیرا که این حالت به ندرت پیش می آید. به هر حال اگر کمی تغییر رنگ در صورت ایجاد شد، جای نگرانی نیست. این وضعیت پس از گذشت یک هفته تا 10 روز به حالت طبیعی باز می گردد. ندرتا این نوع کبودی تا پس از ده روز نیز وجود دارد اما باز هم ماندگار و دائمی نخواهد بود. اگر جراحی از نوع بسته بوده و برشی روی آن موجود نباشد می توان از مواد آرایشی برای  پوشاندن آن استفاده کرد.

خونریزی

هرگاه مسیرهای هوایی بینی مسدود شوند، مثل زمان سرماخوردگی یا حساسیت های فصلی، غدد بینی بیش از حد طبیعی موکوز ترشح می کنند. در اثر ورم و التهاب سوراخ های بینی بسته شده و ترشحات موکوزی بیشتر می شوند. این ترشحات معمولا با خونابه همراه هستند و زیاد شدن آن هم جای نگرانی ندارد زیرا فرایندی طبیعی و پاسخ ایمنی بدن می باشد.

برای توقف خون ریزی در مراقبت های بعد از عمل استفاده از اسپری دکونژستانت، بالا قرار دادن سر، کمپرس یخ و اعمال فشار خفیف به پایه بینی می تواند موثر باشد.

خونریزی

 

درد

معمولا پس از عمل رینوپلاستی، به همراه التهاب و خونریزی موجود، بیمار ممکن است اندکی احساس درد نیز داشته باشد که طبیعی است و گاهی اوقات در هنگام خوابیدن به پشت بدتر می‌شود. . برای تسکین درد می توان از دارو مسکن استفاده کرد که البته برخی افراد نیازی به مصرف آن ندارند. آن چه که مهم است این است که فرد باید آگاه باشد که به هیچ وجه نباید آسپیرین یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی حاوی ایبوپروفن‌ یا هپارین مصرف کند چون این داروها ضد انعقاد خون بوده و با رقیق کردن آن باعث تشدید خونریزی می شود.

 

بی خوابی

برای کمک به بیمار در خواب شب گاهی دارو خواب آور تجویز می شود که باعث ایجاد حس گیجی و کاهش هشیاری در طول روز برای بیمار می شود. فردی که این دارو هارا مصرف می کند نباید رانندگی کند یا سایر کار هایی را که به تمرکز بالا احتیاج دارد انجام دهد. دیمن هیدرینات و دیفن هیدرامین از جمله این دارو ها هستند.

افسردگی

افسردگی نیز یکی دیگر از سایر عوارض انجام عمل بینی است که برای بیمار پیش می آید. این افسردگی گذرا بوده و بعد از مدتی از بین می رود. دلیل آن هم معمولا دوری از فعالیت های روزانه زندگی است.

این عارضه برای همه یکسان نیست، افسردگی به شیوه و میزان های متفاوتی بروز می‌کند. برخی از علل بیشتر شایع افسردگی که باید متوجه آن بود عبارتند از:

 • مشکل در تمرکز یا گرفتن تصمیم
 • خستگی مفرط و طولانی مدت در شبانه روز
 • احساس عذاب وجدان یا کلافگی
 • احساسات مداوم منفی یا بدبینانه
 • بی‌خوابی یا خواب بیش از حد
 • حساسیت بیش از حد
 • بی اشتهایی یا اشتهای بیش از حد
 • کاهش علاقه نسبت به برخی فعالیت‌ها
 • تمیز کردن بینی

پس از بازگشت از بیمارستان یا کلینیک به منزل ، می توانید قسمت بیرونی بینی را توسط گوش پاک کن آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمیز کنید. اما بسیار مهم است که این کار را به آرامی انجام دهید. اعمال هر گونه فشار به بینی می تواند نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد.

پس از برداشتن پانسمان، باید بینی را دو بار در روز تمیز کنید تا چربی ترشح شده توسط غدد پوست پاک شود. باقی ماندن چربی روی پوست باعث طولانی شدن و مختل شدن روند بهبودی و ترمیم می شود. در این زمان بینی می تواند تمیز کردن با فشار کم را تحمل کند اما هرگز نباید فشار بیشتری به آن وارد کرد. همچنین بخیه های قابل جذب معمولا در حین این فرایند حل شده و می‌ریزند که نشانه زمان بهبودی کامل زخم است.

یک هفته پس از عمل می توان بینی را آبکشی کرد. این کار بهتر است با اب نمک انجام شود تا ناحیه آبکشی شده استریل باقی بماند. اسپرس سالین نیز به این موضوع کمک می‌کند. این اسپری با داشتن مکانیسمی که مایع را به داخل بینی اسپری می‌کند باعث سهولت در انجام این کار می شود. شوری محلول سالین در حدود شوری مایعات بدن است و می توان آن را از حل کردن نصف قاشق چای خوری نمک در یک فنجان آب جوش تهیه نموده و پس از سرد شدن باقی مانده آن را برای مصارف بعدی نگه داشت.

از سر گیری فعالیت های بدنی

می توان دو هفته پس از عمل جراحی بینی با انجام ملاحظات و مراقبتهای بعد از جراحی بینی ورزش های سبک را آغاز کرد. این ورزش ها شامل پیاده روی و ایروبیک می شود. بلند کردن وزنه با استفاده از پایین تنه را می توان پس از گذشت 10 روز از عمل رینوپلاستی و بلند کردن وزنه با استفاده از بالا تنه را نباید تا 3 هفته پس از عمل انجام داد. دویدن و ورزش های قدرتی را می توان 4 هفته پس از عمل انجام داد. تا مدت 3 تا 4 هفته باید از انجام ورزش هایی مثل ژیمناستیک و شنای قدرتی پرهیز کنید. تا مدت دو ماه باید از انجام ورزش هایی مثل غواصی، اسکی روی آب، راکت بال و بسکتبال خودداری کنید

از سر گیری فعالیت های بدنی

عطسه کردن

تا زمان برداشت پانسمان باید سعی کنید از عطسه کردن خودداری کنید. اگر مجبور به عطسه شدید، سعی کنید مانند سرفه کردن، آن را از طریق دهان خارج کنید.

عینک زدن

تا زمان وجود گچ روی بینی می‌توان از عینک استفاده کرد اما پس از برداشتن گچ بینی، باید به مدت حدود 6 هفته سعی کنید عینک شما بر روی پل بینی قرار نگیرد. می توان آن را از پیشانی آویزان کرد یا بر روی استخوان گونه قرار داد. مراقبت بعد از جراحی بینی بسیار مهم است چون فشار ایجاد شده از طریق عینک بر روی بینی می تواند شکل بینی را تغییر دهد. به منظور کاهش استفاده از عینک می‌توان از لنز طبی استفاده کرد.

خشکی لب ها

بخاطر بسته شدن منافذ بینی در اثر التهاب و تنفس از راه، بعد مدتی لب ها خشک می‌شود که با کمی دستمال مرطوب می‌توان این مش&ل را برطرف نمود.

تب و ضعف

دمای بدن ممکن است پس از عمل رینوپلاستی تا 37.5 درجه سانتی گراد افزایش یابد. این افزایش دما می تواند در اثر از دست دادن آب بدن ایجاد شده باشد. اگر تب بالای 37.5 درجه ادامه داشت، باید به پزشک مراجعه کنید. ضعف بدن نیز بخاطر خونریزی می باشد که با استراحت و تغذیه مناسب به سادگی قابل حل است.

ملاقات با پزشک

اولین ملاقات با پزشک معمولا یک هفته پس از عمل جراحی انجام می شود. در این ملاقات، بخیه های غیر جذبی کشیده شده و گچ بینی برداشته می شود.

بازگشت به کار یا محل تحصیل

بعد از انجام رینو پلاستی شما می توانید تا ۸ یا ۹ روز بعد از عمل و بعد از حذف گچ بینی به زندگی روز مره باز گردید و چنان چه با وجود گچ روی بینی در اجتماع مشکلی نداشته باشید این مهلت به سه روز نیز کاهش پیدا می کند.

بهبودی کامل

هنگام برداشتن پانسمان بینی شما ابتدا بسیار بزرگ به نظر می رسد و نوک آن سر بالا است. دلیل آن ورم نوک بینی و لب بالایی می باشد. میزان بسیار زیادی از این ورم ظرف یک هفته از بین می رود اما تا نابودی کامل آن و مشخص شدن فرم نهایی بینی یک سال زمان لازم است.

بی حسی نوک بینی و لب بالایی طبیعی بوده و به طور خود به خود بر طرف می شود. ورم بینی نیز در بینی هایی با پوست چرب تر و ضخیم تر دیر تر بهبود میابد اما جای نگرانی نیست. و در مراقبت بعد از عمل بینی نباید در این مورد نگران بود.

بهبودی کامل

کلام آخر

مراقبت بعد از عمل بینی بسیار بسیار در تعیین سرنوشت عمل مهم است. زیرا که بعد از عمل نواحی تغییر یافته به خوبی تثبیت نشده اند و ممکن است کوچک ترین فشاری باعث تغییر حالت بینی شده و تاثیر عمل را از بین ببرد. همچنین انجام نادرست مراقبت بعد از عمل بینی نیز می تواند آسیب زننده باشد و طریقه صحیح آن را باید از پزشک آموخت. ممنونیم از این که تا پایان همراه ما بودید. می‌توانید در صورت تمایل نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)