مراحل چسب زدن بینی عمل شده

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • مراحل چسب زدن بینی عمل شده
 مراحل چسب زدن بینی عمل شده

ما در این مقاله قصد داریم مراحل چسب زدن بینی عمل شده را به شما آموزش دهیم . بعد از انجام جراحی، بینی متورم می شود و چسب زدن بینی بعد از انجام جراحی  به از بین رفتن زودتر این تورم کمک می کند و روند بهبودی تسهیل می شود. چسب زدن، علاوه بر کاهش میزان التهاب و تورم بینی، سبب شکل گیری بهتر بینی هم می شود. در مراحل چسب زدن بینی عمل شده اگر چسب بینی به صورت اصولی و صحیح زده شود، موجب ایجاد فشار صحیح بر روی پوست بینی شده و تورم در تمام قسمت های بینی به شکل یکسان و متعادلی کاهش پیدا می کند.

استفاده از چسب بینی در مراحل چسب زدن بینی عمل شده

مراحل چسب زدن بینی عمل شده با توجه به نوع پوست روی بینی هر فرد، توصیه می شود 1 ماه الی 1.5 بعد از عمل به چسب زدن روی بینی ادامه یابد. در 2 هفته اول بعد از جراحی بینی، چسب زدن بر شکل گیری صحیح بینی و همچنین بر جلو گیری از التهاب و تورم آن موثر خواهد بود. اما از شروع هفته 3 به تسریع روند کاهش ورم و التهاب کمک می کند. بنابر این 2 هفته اول پس از عمل، چسب زدن الزامی است و پس از آن توصیه می شود به مدت یک ماه الی یک ماه و نیم چسب زدن را ادامه دهید تا ورم بینی تان زودتر فروکش کند. اگر بنا به دلایلی مایل به استفاده از چسب بعد از دو هفته نیستید، فقط روند کاهش تورم کند تر می شود.

توصیه می شود افرادی که پوست بینی با ضخامت متوسط یا نسبتا ضخیم دارند، مدت زمان بیشتری از چسب بینی استفاده کنند تا روند شکل گیری بینی تسریع شود. آن دسته از افرادی که نمی توانند در طول روز روی بینی شان چسب بزنند صبح ها چسب را باز کنند و به فعالیت های روزانه خود ادامه دهند.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

 

مزایای چسب زدن بینی

 • شکل‌گیری و فرم دهی بهتر بینی
 • تسریع روند کاهش تورم بینی
 • هشدار به اطرافیان جهت ایجاد آگاهی درباره این‌ که شما به تازگی عمل زیبایی انجام داده‌اید؛ تا بیشتر دقت کرده و از شوخی اجتناب کنند.

استفاده از چسب بینی در مراحل چسب زدن بینی عمل شده

حساسیت به چسب بینی

برخی از افراد ممکن است به دلیل استفاده مکرر از چسب بعد از جراحی بینی، پوستشان به چسب واکنش نشان دهد و محل چسب یا اطراف آن دچار علائم حساسیتی همچون خارش، سوزش، قرمزی، آنکه یا غیره شود.

در این صورت حتما به جراح بینی خود اطلاع داده و در اولین فرصت به مطب او مراجعه کنید. قابل ذکر است استفاده بهداشتی از چسب احتمال بروز حساسیت پوستی را در افراد کاهش می دهد.

بهترین زمان برای مراحل چسب زدن بینی عمل شده

یکی از مهم ترین و متداول ترین سوالات در رابطه با استفاده از چسب های مخصوص بعد از مراحل چسب زدن بینی عمل شده، زمان مناسب استفاده از آن ها است. به طور معمول حداقل تا 1 ماه پس از عمل، شخص باید از چسب به طور مداوم استفاده کند اما پس از گذشت این مدت، زمان مناسب استفاده از چسب ها به موارد و معیار های متعددی بستگی دارد. اما یکی از مهم ترین  و متداول ترین زمان ها برای استفاده از چسب بعد از عمل بینی، شب ها است.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

 

نکات قبل از جراحی بینی گوشتی

 • شب قبل از عمل بینی گوشتی حتما استحمام کنید و مراقب باشید که سرما نخورید.
 • شب قبل از عمل دماغ گوشتی، یک شام سبک میل نمایید.
 • از ساعت 8 قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید.
 • در روز عمل حتما ناشتا باشید، چرا که در صورت پر بودن معده ممکن است محتویات معده در حین جراحی برگشت پیدا کرده و وارد مجاری تنفسی و حلق شود و در روند جراحی خلل وارد نماید و در نتیجه بیمار را در معرض خطراتی قرار دهد.
 • صبح روز عمل بینی گوشتی می توانید از مایعات شیرین بدون پالپ استفاده کنید.
 • توجه نمایید که شیر شامل مایعات شیرین نمی باشد بلکه خود غذایی کامل تلقی می گردد.
 • نیم ساعت قبل از ساعت تعیین شده در محل جراحی حضور یابید.
 • داشتن یک نفر همراه در روز عمل کافی است.
 • در روز جراحی بینی گوشتی خانم ها نباید هیچ گونه آرایشی به ویژه در ناحیه چشم ها داشته باشند. چرا که وجود مواد آرایشی به ویژه در ناحیه چشم ها داشته باشند، چرا که وجود مواد آرایشی بر روی صورت می تواند سبب ایجاد آلودگی در حین جراحی شود.
 • آقایان بهتر است ریش و سبیل خود را قبل از عمل بتراشند.
 • به بیماران توصیه می شود که لباس های گشاد و دکه دار بپوشند تا بعد از عمل و در هنگام پوشیدن لباس با مشکلی مواجه نشوند.
 • بیماران در صورتی که قرص یا داروی خاصی مصرف می کنند باید پزشک خود را مطلع کنند.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین از یک الی 2 هفته قبل از عمل ممنوع می باشد.
 • قرص های راکوتان و اکوتان نیز از دو ماه پیش از عمل می بایست به طور کامل قطع گردد.
 • استعمال دخانیات و قلیان از یک هفته قبل عمل بینی گوشتی و همچنین یک هفته بعد از عمل ممنوع می باشد.
 • چنانچه روز جراحی با دو روز ابتدایی عادت ماهیانه شما مصادف است حتما پزشک خود را در جریان این موضوع  قرار دهید.

نکات قبل از جراحی بینی گوشتی

بهترین روش عمل بینی گوشتی

در جلسات مشاوره معمولا بیمار درباره بهترین روش جراحی بینی گوشتی از جراح سوالاتی می پرسد، که جا دارد در این بخش از مقاله به آن بپردازیم. جراحی بینی گوشتی معمولا با پیوند غضروف یا گرافت گذاری همراه است به همین علت اکثر جراحان بینی برای بینی گوشتی روش باز را انتخاب می کنند. اما تصمیم قطعی پس از معاینه بینی، آزمایشات و عکس برداری ها مشخص می شود.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

تفاوت بینی های استخوانی و گوشتی

در بینی های استخوانی به دلیل نازک بودن پوست جزئیات استخوانی از زیر پوست قابل مشاهده است، یعنی ممکن است لبه های استخوان چنانچه قبلا شکسته شده باشد دیده و لمس گردد، همچنین در نیمه پایینی بدلیل نازک بودن پوست معمولا غضروف ها قوی و مستحکم هستند و پهنی و یا افتادگی در نوک بینی کمتر وجود دارد، در حالیکه بینی های گوشتی بدلیل کلفت بودن پوست جزئیات استخوان و غضروف مشاهده نمی شود و به دلیل سنگینی پوست غضروف ها ضعیف و افتاده است. گفتنی است، مهم ترین تفاوت بینی های گوشتی و استخوانی، میزان ضخامت پوست آن ها است.

کوچک کردن بینی با تزریق ژل

کوچک کردن بینی با تزریق ژل امکان پذیر نیست و تنها می توان ایرادات اندک بینی نظیر افتادگی، قوز، کجی و عدم قرینگی را برطرف کرد. تغییر شکل بینی با تزریق ژل بعد از مدتی به جای اولیه باز می گردد زیرا ژل تزریق شده با بافت بدن سازگاری داشته و بعد از مدتی جذب (حدودا 1 سال) می شود.

رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی

بهترین روش برای تغییر شکل و یا اندازه بینی و حتی اصلاح مشکلات تنفسی، عمل جراحی بینی است. عمل بینی رایج ترین جراحی های پلاستیک در سرتاسر جهان و به خصوص ایران است و با توجه به مطالعات و تجاربی که در این زمینه به دست آمده به یکی از کم خطر ترین عمل های زیبایی تبدیل شده است. عمل بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود.

در روش باز پوست بینی بالا برده شده و تمامی ساختار بینی قابل مشاهده است، در نتیجه دست جراح برای اعمال تغییرات در این روش بازتر می باشد. در روش بسته، عمل بینی از درون سوراخ های بینی انجام می شود و در نتیجه تغییرات کمتری در این روش قابل اعمال است و همچنین مشکلات تنفسی را نمی توان در این روش اصلاح کرد.

کوچک کردن پره یا سوراخ بینی

اگر فاصله میان پره‌های بینی از فاصله میان دو چشم بیشتر باشد، به عمل کوچک کردن پره یا سوراخ بینی نیاز است. کوچک کردن پره‌های بینی در هر دو روش باز و بسته قابل انجام است. به منظور کوچک کردن سوراخ بینی، دو نوع برش می‌توان ایجاد کرد. گاهی اوقات برش در محل اتصال پره بینی به بالای لب انجام می‌شود که در این صورت جای زخم ناشی از آن کمتر مشخص است. اشکال این روش این است که ممکن است زیبایی انحنای پره از بین برود. در حالت دیگر برش پره بینی از ناحیه اتصال سوراخ بینی به گونه انجام می‌شود.

بعد از عمل ممکن است تا چند روز بینی دچار ورم شود که طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. لازم به ذکر است که با توجه به این که بینی دارای غدد چربی است لازم است که بعد از انجام این عمل از ناحیه زخم مراقبت‌های لازم انجام شود و داروهای مورد نیاز به صورت منظم مصرف گردد.

کوچک کردن پره یا سوراخ بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

بعد از عمل بینی گوشتی در صورت مشاهده علائم همچون موارد ذیل هر چه سریعتر با مطب جراح بینی یا منشی تماس حاصل فرمایید.

 • چنانچه خونریزی بینی در هفته اول به صورت خون آبه و به مقدار کم باشد طبیعی است اما چنانچه خونریزی غیر خونابه ای و رنگ روشن باشد باید حتما به جراح بینی خود مراجعه کنید.
 • چنانچه دمای. بدن شما تا 38 درجه باشد طبیعی است اما اگر متوجه تب شدید و دمای بالاتری داشتید حتما به منشی اطلاع رسانی کنید.
 • اگر بعد از عمل بینی گوشتی حالت تهوع، استفراغ و اسهال مکرر داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر متوجه ضربان بالای قلب خود شدید یا تنفس سریع و غیر طبیعی داشتید با جراح بینی ارتباط برقرار کنید و به او اطلاع دهید.

مراقبت های تکمیلی بعد از جراحی بینی گوشتی

 • با استفاده از دو بالشت در کناره های سر می توانید سر خود را به صورت مستقیم و رو به بالا نگه دارید تا هنگام خواب با چرخیدن سر ضربه ای به بینی شما وارد نشود.
 • تا 3 الی 4 روز به توصیه جراح بینی گوشتی از کمپرس یخ بر روی چشمان خود استفاده کنید به نحوی که آسیب و فشاری به بینی وارد نشود تا کبودی و تورم ناشی از جراحی اطراف چشم ها برطرف گردد.
 • یکی از مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی در هنگام استحمام می باشد. توصیه می گردد. قبل از انجام عمل جراحی استحمام کنید تا حداقل به مدت دو روز نیاز به حمام کردن نداشته باشید. چرا که بعد از جراحی گچ بر روی بینی شما قرار می گیرد و تا زمانی که جراح بینی به برداشت گچ اقدام نکند ، گچ بینی نباید خیس شود. معمولا مدت 3 الی 7 روز بعد از جراحی بینی گوشتی زمان برداشتن گچ بینی می باشد که به صلاحدید جراح بینی متغیر است.
 • جهت برداشتن گچ بینی ، قبل از مراجعه به مطب حمام کرده تا گچ بینی خیس شود و راحت تر از بینی جدا گردد.به علاوه این عمل موجب خارش و حساسیت نیز در فرد می شود . توصیه می شود گچ بینی در هفته اول خیس نشود و برای شستن و پاک کردن صورت از پنبه یا دستمال استفاده شود.

مواد غذایی جامد بهترین تغذیه بعد از عمل جراحی

هنگامی که پای بهترین مواد خوراکی برای رژیم غذایی بعد از جراحی به میان می آید، نباید مواد غذایی جامد را از یاد ببرید. پس از حدود 2 ماه می توانید به تدریج به خوردن مواد غذایی جامد روی بیاورید. با این حال، غذا ها هنوز هم باید به صورت خرد شده باشند. کم کم غذا های معمول تان را بخورید تا ببینید چه غذا های تند یا غذا هایی که دارای بافت ترد هستند، مشکل دارید  یا خیر.

در این مرحله، غذا هایی وجود دارند که نباید آن ها را بخورید زیرا ممکن است علائم گوارشی ناخواسته ای مانند درد، تهوع و استفراغ ایجاد کنند. این مواد غذایی عبارتند از پاپ کورن، میوه های خشک، گرانولا، نوشیدنی های گاز دار، غذا های سرخ شده، گوشت های سفت، نان و غیره در طول زمان، می توانید برخی از این غذا ها را با مشورت پزشک تان امتحان کنید.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

اضافه کردن کالری به رژیم غذایی

در صورتی که مصرف کالری کافی به رژیم غذایی‌تان دشوار است، بهبودی شما پس از عمل جراحی ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. نکات زیر می‌توانند به شما کمک کنند به رژیم غذایی‌تان کالری کافی اضافه کنید و نیازی به خوردن غذای بیش  تر نداشته باشید. این نوع غذا خوردن فقط برای افرادی که نمی‌توانند کالری کافی مصرف کنند توصیه می‌شود، اما به کسانی که به دنبال یک برنامه‌ی غذایی ایده‌آل هستند و کسانی که می‌توانند پس از عمل نیز خوب غذا بخورند توصیه نمی‌شود. هنگامی که می‌توانید به یک رژیم غذایی سالم بازگردید، مهم است که چربی‌های اشباع و قند را کاهش دهید و تمرکزتان روی مصرف سبزیجات، میوه‌ها و پروتئین‌های بدون چربی باشد.

اضافه کردن کالری به رژیم غذایی

 •  استفاده از قند واقعی به جای جایگزین‌های قند.
 •  به جای پخت و پز با اسپری روغن از خود روغن استفاده کنید.
 •  از خامه‌ی سنگین استفاده کنید، نه خامه‌ی بدون چربی
 •  به جای اسپری کره‌ی کم کالری از کره‌ی واقعی استفاده کنید.
 •  هنگام مصرف غذاهای آماده از جمله مواد غذایی منجمد، انواع پر کالری آن‌ها را هر زمانی که ممکن است انتخاب کنید.
 •  آب نبات مصرف کنید.
 •  پیش از هر چیزی آیتم‌های پر کالری را در بشقاب تان قرار بدهید.
 •  در صورت امکان یک نوشیدنی پر از کالری بنوشید
 •  یک مکمل را به رژیم غذایی‌تان را اضافه کنید.
 •  بین وعده‌های اصلی، میان ‌ وعده بخورید قبل از رفتن به رختخواب یک میان وعده بخورید سبزیجاتی را انتخاب کنید که کالری بیش ‌ تری دارند مانند سیب‌زمینی و آووکادو به جای کاهو.

کلام آخر

از شما همراهان عزیز سپاس گذاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله سعی داشتیم شما را با مراحل چسب زدن بینی بعد از عمل آشنا کنیم. امیدوارم که مطالب گفته شده برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)