منظور از ترمیم بینی عمل شده چیست؟

زمانی نیاز به انجام جراحی ترمیم بینی عمل شده است که، احساس شود که فرد از بینی جراحی شده خود ناراضی بوده و بخواهد نواقص هر چند جزئی آن را بر طرف کند.

ترمیم بینی توسط دکتر خسرو مقتدر

از عمده دلایل مراجعه افراد جهت جراحی ترمیمی بینی ؛ افتادگی یا برگشت پذیری بینی ، نامتقارن بودن سوراخ های بینی ، باقی ماندن انحراف و کجی بینی بعد از جراحی زیبایی قبلی و از همه مهم تر ، مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی می باشد که فرد را درگیر کرده و زندگی او را مختل خواهد کرد.

جراحی بینی ترمیمی ؛ باید توسط پزشکی متبحر و باتجربه انجام شود تا مجدد به جراحی های پس از آن منجر نشده و فرد به بینی ایده آل و جذاب خود دست یابد.  یکی از بهترین متخصصان جراحی بینی در تهران که از تجربه چندین ساله و حرفه ای در حوزه جراحی های انواع بینی ها برخوردار است دکتر خسرو مقتدر می باشد.

 

 

 

جراحی بینی ترمیمی به منظور انجام میشود؟

 • ترمیم نوک بینی که دچار افتادگی شده است.
 • برطرف کردن قوز بینی که طی جراحی بینی اولیه کامل برداشته نشده است.
 • برطرف کردن انحراف تیغه بینی که در عمل جراحی بینی اولیه به آن توجهی نشده است.
 • متقارن سازی سوراخ های بینی و برطرف کردن مشکلات تنفسی یا خشکی بینی که بعد از جراحی اولیه بینی به وجود آمده است.
 • برطرف کردن فرو رفتگی هایی که به دلیل برداشتن بیش از اندازه بافت های بینی در پشت یا دیواره بینی ایجاد شده است.

 

 

چه زمانی باید ترمیم بینی عمل شده را انجام دهید ؟

یک سال بعد از جراحی بینی اولیه زمان مناسب برای ترمیم بینی عمل شده می باشد به این خاطر که بافت بینی ترمیم شده باشد و به ثبات نسبی رسیده باشد.

انجام ترمیم بینی زودتر از موعد باعث عوارضی حتی جبران ناپذیر خواهد شدبه این خاطر که ترمیم بینی فعال است و با دستکاری مجدد باعث مشکل خون رسانی پوست و مختل شدن ترمیم می گردد.

بعد از یکسال تورم بینی فروکش خواهد کرد و زخم و اسکارهای داخل بینی تا حد زیادی بهبود می یابد با ترمیم زود هنگام بینی به دلیل داشتن تورم بینی مشکلات دیگر بینی قابل تشخیص نخواهد بود.

 

 

 

آیا عمل ترمیمی بینی نسبت به جراحی بینی اولیه سخت تر می باشد ؟

بله ، زیرا عوامل بسیار زیادی باعث سخت تر شدن جراحی بینی ترمیمی نسبت به جراحی بینی اولیه می شوند که عبارت اند از :

پوست بینی ، پس از انجام جراحی بینی سفت و سخت تر می شود و همین موضوع باعث می شود جراحی بینی ثانویه کمی سخت تر از جراحی بینی اولیه شود.

در جراحی بینی اولیه ، جراح بینی ممکن است غضروف های بینی را بردارد در نتیجه جراح بینی در عمل دوم بینی با کمبود غضروف رو به رو شود ، در این صورت باید غضروف مورد نیاز را از دیگر نقاط بدن بردارد.

حساسیت های بیمار در هنگام انجام ترمیم بینی عمل شده ، بیشتر می شود و همین موضوع باعث سخت شدن جراحی بینی ثانویه می شود..

 

 

انتخاب بهترین جراح ترمیم بینی برای عمل ترمیم چگونه است؟

عمل ترمیم بینی سربالا و عمل ترمیم بینی گوشتی بدون جراحی یا عمل دوباره بینی اغلب بسیار پیچیده‌تر و مشکل‌تر از جراحی اولیه می‌باشد. همیشه اولین جراحی زیبایی بینی، بهترین زمان برای رسیدگی به همه مسائل بینی، چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ عملکردی، محسوب می‌شود. با این‌ حال با استفاده مناسب از تکنیک‌های پیشرفته جراحی عمل ترمیم بینی و همچنین تخصص و مهارت جراح، جراحی ترمیم بینی عمل شده نیز می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد.

 

 

اکثر جراحانی که در رینوپلاستی و عمل ترمیم بینی بعد از چند ماهتخصص دارند، تجربه‌های لازم در خصوص عمل پیچیده ترمیم بینی عمل شده را نیز دارا هستند و می‌توانند به نگرانی‌های بیمار به‌خوبی رسیدگی نمایند. البته، همانند جراحی زیبایی بینی اولیه، انتظارات و اهداف شما از ترمیم بینی باید مناسب و واقع‌بینانه باشد.

انتخاب بهترین جراح ترمیم بینی و یک متخصص جراحی بینی برای جراحی اولیه و یا ثانویه (ترمیم بینی عمل شده) بسیار مهم است، زیرا ترمیم بینی عمل شده یکی از پیچیده‌ترین انواع جراحی پلاستیک است.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

هنگام پیدا کردن بهترین جراح ترمیم بینی، مطمئن شوید که جراح شما دارای بورد تخصصی و جراحی ترمیمی بینی است. داشتن بورد تخصصی برای بهترین جراح ترمیم بینی دانش عمومی و تخصص در جراحی صورت و بینی، مهم است و معیارهای مورد نیاز برای شایستگی جراح را نشان می‌دهد و به شما در پیدا کردن بهترین جراح ترمیم بینی  کمک می‌کند.

جراحی ترمیم بینی چقدر طول می‌کشد؟

عمل ترمیم بینی به طور معمول 2.5 الی 3 ساعت طول می‌کشد، اما ممکن است بسته به میزان دفورمیتی و میزان کار مورد نیاز برای به دست آوردن بافت اهدایی، به زمان بیشتری نیاز باشد. اما اصولا عمل ترمیم بینی نباید بیشتر از 4 ساعت طول بکشد. زیرا تورم در بینی تا جایی اختلال ایجاد خواهد کرد که که جراح نمی‌تواند جنبه‌های ظریف جراحی بینی و عمل ترمیم بینی را به خوبی برآورده سازد.

همچنین، ترمیم بینی عمل شده هر چه بیشتر طول بکشد، پوست بینی بیشتر کشیده شده و برای مدت زمان بسیار طولانی، مقداری تورم ممکن است در محل باقی بماند که بعدا با بافت اسکار جایگزین خواهد شد. بنابراین، یک عمل ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی بسیار طولانی مدت مانند 6 تا 7 ساعت را ضروری نمی‌داند.

 

آیا برای جراحی ترمیمی بینی باید بیهوشی عمومی انجام بگیرد ؟

جراحی ترمیم بینی می تواند برای اهداف مختلفی انجام بگیرد.در صورتی که جراحی بینی برای رفع مشکلات خفیف انجام می گیرد می توان با نظر بیمار جراحی بینی را با بی حسی موضعی انجام داد.

اما در موارد شدید تر متخصص بیهوشی باید بیهوشی را برای بیمار انجام دهد. زیرا در زمان بیهوشی جراح بینی راحت تر تغییرات لازم مانند برطرف کردن برجستگی های کوچک و یا جمع کردن پره های بینی و غیره را اعمال می کند و راحت تر می تواند جراحی بینی را تحت کنترل داشته باشد.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

فرایند بهبود ترمیم بینی عمل شده چه مدت طول می‌کشد؟

پس از ترمیم بینی عمل شده ، به‌طور معمول 1 هفته طول می‌کشد تا بینی بیمار ظاهر قابل قبولی بیابد. بیشتر بیماران بعد از 1 هفته به کار یا فعالیت‌های عادی روزانه خود باز می‌گردند. مراقبت های بعد از عمل ترمیم بینی سربالا، عمل ترمیم بینی گوشتیو… امری بسیار مهم است.

1 ماه طول می‌کشد تا بیمار بتواند پس از انجام ترمیم بینی سربالا یا عمل ترمیم بینی گوشتی به ورزش باز گردد. به طور متوسط 1 سال زمان برای رسیدن به نتیجه نهایی لازم است. اصولا می‌گویند که تغییر و تحول بینی شما بعد از ۱ سال همچنان ادامه داشته و اصلاح بیشتری رخ خواهد داد، به خصوص پس از جراحی بینی ثانویه که تورم آن ممکن است بیش از ۱ سال باقی بماند.

از بین رفتن تورم بینی بعد از عمل ترمیم بینی بعد از چند ماهدر بیماران با پوست ضخیم‌تر، بیش از 1 سال طول خواهد کشید و ممکن است تزریق استروئید برای کمک به کاهش تشکیل بافت اسکار مورد نیاز باشد. تزریق استروئید در بینی پس از عمل ترمیم بینی هیچ عوارض جانبی سیستمیکی ندارد، زیرا این تزریق با دوز بسیار پایین و فقط در بافت اسکار (و نه در جریان خون) انجام می‌شود.

 

 

قبل از عمل ترمیم بینی چه اقداماتی باید انجام بگیرد ؟

مانند جراحی بینی که با هدف زیبایی و برای اولین بار انجام می گیرد باید عکس برداری های لازم انجام بگیرد.

در صورتی که اختلالات تنفسی در اثر جراحی بینی اولیه به وجود آمده باشد ممکن است جراح بینی به نتیجه عکس برداری های سی تی اسکن بینی و سینوس ها ، آندوسکوپی بینی و سینوس ها نیاز داشته باشد تا بتواند جراحی ترمیمی بینی را به درستی انجام بدهد.

در غیر این صورت عکس برداری های معمولی که در زوایای مختلف انجام میگیرد از بیمار گرفته می شود تا جراح بینی بتواند نقایص ظاهری بینی و همچنین تاثیر آن در صورت را متوجه شود .

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

در صورتی که برای جراحی ترمیمی بینی به جراح بینی دیگری مراجعه کرده اید که از جراحی بینی اولیه شما با خبر نمی باشد باید درباره جراحی بینی ابتدایی خود اطلاعاتی را در اختیار جراح بینی قرار دهید و عکس های بینی و بدون عمل بینی را در اختیار پزشک قرار دهید.

اگر برای عمل ترمیم بینی به بیهوشی نیاز باشد باید تمامی آزمایشات روتین پیش از جراحی بینی انجام بگیرد.

مراقبت های بعد از ترمیم بینی عمل شده

 • به طور کلی در صورتی که جراحی بینی توسط جراح و پزشک ماهر و با تجربه صورت گیرد، عوارضی نخواهد داشت. اما به طبع پس از هر عمل جراحی به دلیل ایجاد تغییرات ، بافت ناحیه مورد نظر دچار عوارضی هر چند گذرا می شود. این عوارض در جراحی بینی به صورت درد، تورم ، کبودی و گاهاً گلودرد رخ می دهد.
 • میزان و شدت عوارض ذکر شده می تواند در هر فرد متفاوت باشد و برای همه یکسان نیست. اما شما می توانید با رعایت یک سری اصول مراقبتی نسبت به کنترل آن ها اقدام نمایید.
 • استفاده از کمپرس یخ در کاهش تورم و کبودی صورت بسیار تاثیرگذار است. بنابراین به طور قطع توصیه می شود که حداقل تا 24 ساعت از آن استفاده کنید.
 • تا دو ماه استعمال دخانیات و نوشیدن الکل ممنوع می باشد چرا که موجب شدت پیدا کردن تورم بینی خواهند شد.
 • به منظور التیام گلودرد خود می توانید از مایعات گرم استفاده نمایید.
 • بهتر است روزی که از بیمارستان یا کلینیک مرخص می شوید، تنها از مایعات استفاده کنید. از روز بعد حداقل به مدت یک هفته از غذا های نرم و میکس شده میل نمایید.
 • استفاده از آب میوه های طبیعی همچون آب کرفس و آب آناناس در بهبود زخم ها و از بین رفتن کبودی صورت موثر می باشد.
 • رو به بالا و به صورت طاقباز بخوابید و حداقل تا یک ماه از خوابیدن به سمت پهلو و روی شکم خودداری نمایید.
 • از انجام هرگونه فعالیت روزمره و ورزشی که منجر به افزایش ضربان قلب شما می شود خودداری کنید. چرا که انجام این کار ها سبب تورم بیشتر صورت می شوند.
 • تا دو ماه استفاده از عینک ممنوع است اما استفاده از لنز تماسی نرم مانعی ندارد.
 • تا مدتی شنا کردن ممنوع می باشد.

 

 

تفاوت جراحی بینی اولیه با جراحی بینی ثانویه چیست؟

 • بعد از عمل ترمیم بینی واکنش های که بافت داخل بینی به جراحی بینی نشان می دهد بسیار شدید تر از جراحی اولیه است .التهاب بینی در بافت نرم بینی بیشتر دیده می شود.
 • هر چقدر جراحی مجددا انجام بگیرد این واکنش ها شدید تر بوده  و عمل بینی پیچیده تر خواهد بود .به همین دلیل افراد بعد از عمل ترمیم بینی بسیار نگران می شوند که باز هم با جراحی مجدد،بینی بهبود پیدا نکرده است در صورتی که این افراد باید صبر بیشتری داشته باشند.
 • در عمل ترمیم بینی جراح بینی باید ساختمان تخریب شده بینی را با ایجاد کمترین آسیب در بینی بازسازی کند از طرفی جراح بینی باید تمامی تمرکز خود  را بر این موضوع داشته باشد که مبادا راه هوایی بینی آسیبی ببیند.
 • جراحی ترمیم بینی معمولا زمان بیشتری خواهد برد و نیاز به تغییرات بیشتر خواهد داشت و برای اینکه بینی بعد از جراحی بینی بهبود پیدا کند نیاز به زمان بیشتری خواهد داشت.می توان گفت پوست های نازک بین شش تا دوازده ماه و بینی های گوشتی با ضخامت پوستی بالا بین دو سال زمان بر خواهد بود .
 • با اینکه جراحی ترمیم بینی موفقیت آمیز بوده است باز هم ممکن است عواملی وجود داشته باشد که تاثیرات منفی بر روی نتیجه پایانی عمل ترمیمی بینی بگذارند.
 • عمل ترمیم بینی قابل پیش بینی نخواهد بود و جراح  تا درصدی می تواند تشخیص دهد که احتمال بافت اسکار و روند ترمیم چقدر خواهد بود که البته باز هم این اتفاق در افراد گوناگون فرق خواهد داشت و جابه‌جاشدن گرافت های غضروفی بکار رفته و ورم طولانی مدت همگی می تواند مانع از رسیدن به نتیجه دلخواه در عمل ترمیم بینی باشد.

 

 

نتیجه گیری

در زمان جراحی ترمیمی بینی باید زخم های اولیه از بین رفته باشند و یا آنکه تا درصد بالایی بهبود پیدا کرده باشند

عمل ترمیمی بینی نسبت به جراحی اولیه دارای ریسک و خطرات بیشتری می باشد و جراح بینی مجبور است که با تجربه خود برای  مشکلاتی مانند ایجاد بافت هم بند در بینی و مسدود شدن مجاری تنفسی راه حلی را ارائه بدهد.

 

برای مشاهده نمونه کار ها کلیک کنید

درباره نتیجه جراحی ترمیمی بینی انتظار معقولانه ایی داشته باشید و به یاد داشته باشید که تنها بینی باز سازی خواهد شد و به حالت بینی قبلی شما باز نمی گرد. دکتر خسرو مقتدر یکی از مجرب ترین جراحان بینی در تهران می باشد که عمل های جراحی زیبایی بینی فراوانی را انجام داده است. دكتر خسرو مقتدر از جراحان مطرح، صاحب سبك و برتر جراحی بینی در  تهران می باشد