بررسی مراقبت های بعد از جراحی بینی

  • خانه
  • -
  • وبلاگ
  • -
  • بررسی مراقبت های بعد از جراحی بینی
 بررسی مراقبت های بعد از جراحی بینی

با افزایش عمل های زیبایی در طی سال های اخیر، یکی از مهمترین دغدغه های بیماران مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد. بر این اساس در این مقاله تمام نکات پس از جراحی بینی را به طور مفصل شرح می دهیم. امیدواریم که از خواندن این نوشته از وب سایت دکتر خسرو مقتدر که در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی بینی خواهد بود لذت ببرید.

موارد مراقبت های بعد از جراحی بینی

روز اول

در وهله اول حتما به این نکته توجه کنید که باید بیمار را در 24 ساعت اول و پس از بیهوشی، همراهی نمایید.

درد و حالت تهوع پس از جراحی بینی

پس از اتمام عمل و بازگشت از جراحی بینی، به دلیل مصرف دارو و بیهوشی احساس خواب آلودگی خواهید کرد که امری طبیعی است. در این شرایط سعی کنید آرام باشید و کمی بخوابید. علاوه بر این در صورت احساس درد یا تهوع، موضوع را با پرستار در میان گذاشته و داروی مناسب را دریافت کنید.

خوردن و آشامیدن

هنگامی که احساس کردید هوشیارتر شده اید، جرعه جرعه آب بنوشید و از نوشیدن ناگهانی آب زیاد خودداری کنید. به علاوه از خوردن و آشامیدن با عجله خودداری نمایید زیرا در این شرایط ممکن است باعث تهوع یا استفراغ شود.

هفته اول، تایم طلایی مراقبت

در هفته اول پس از جراحی بینی، برای اینکه به بینی خود فشار نیاورید باید از بلند کردن اجسام سنگین، زور زدن یا انجام دادن کارهای خانه پرهیز کنید. علاوه بر این سر خود را خم نکنید و از ضربه خوردن به بینی خود جلوگیری نمایید. پس از انجام جراحی بینی به هیچ عنوان الکل مصرف نکنید زیرا ممکن است گرفتگی بینی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. به علاوه این امکان وجود دارد که به دلیل عدم ناسازگاری الکل و داروی مصرفی، با مشکل مواجه شوید. به مدت یک هفته پس از جراحی بینی باید از مصرف دخانیات خودداری نمایید. سیگار کشیدن می تواند دیواره بینی شما را تحریک نماید. در نتیجه سرفه کردن در این شرایط موجب خونریزی بینی خواهد شد.

مصرف آنتی بیوتیک ها

مصرف منظم آنتی بیوتیک ها پس از انجام جراحی بینی بسیار مهم است بنابراین برای تحمل شما نسبت به آنتی بیوتیک ها و کاهش خطر ناراحتی معده توصیه می شود، دو بار در روز از پروبیوتیک ها (مانند کپسول ها، اکتیمل، یاکولت و …) استفاده کنید. مصرف این داروها تعادل میکروب ها را نیز در داخل روده حفظ می کند. با این وجود اگر با آنتی بیوتیک ها مشکل دارید، باید از مصرف آنها جلوگیری کنید و موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

داروهای مسکن

در مراقبت های بعد از جراحی بینی باید به این نکته توجه داشته باشید که مصرف مسکن در طول دوره بهبود، اجباری نخواهد بود. با این وجود بسیاری از بیماران مصرف مسکن ها را مفید می دانند. زیرا مصرف برخی از آنها احساس بهتری در بیمار ایجاد می کند. با این حساب استفاده از مسکن تحت نظر پزشک ایرادی نخواهد داشت.

نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی

یکی از مهمترین مراقبت های بعد از جراحی بینی، توجه به نحوه خوابیدن در طول 2 هفته اول پس از جراحی است. بر این اساس بسیار مهم است که از خوابیدن به پهلو و جلو خودداری کنید. چرا که خوابیدن به این دو حالت می تواند استخوان های بینی را جابجا کند. در این شرایط هنگام دراز کشیدن یا خوابیدن سر خود را با چند بالش نگه دارید. این روش ترشح از بینی شما را تسهیل می نماید. همچنین به کاهش تورم صورت کمک نیز خواهد کرد.

کاهش کبودی و تورم

برخی از افراد پس از جراحی بینی تورم یا کبودی زیادی ندارند. با این حال این امکان وجود دارد که لب ها و بینی شما بعد از جراحی متورم و کبود شوند. این اثرات کاملا موقتی هستند و به مرور زمان از بین خواهند رفت. با این وجود شما می توانید در 24 ساعت اول بعد از جراحی، بر روی ناحیه بینی، چشم ها و صورت خود یخ بمالید. برای استفاده از این روش یخ را 20 دقیقه روی بینی خود و به آرامی بمالید. سپس 20 دقیقه استراحت کنید. به هیچ عنوان از کمپرس گرم استفاده نکنید. بیشتر اوقات، کبودی باقی مانده طی 10 روز از بین می رود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نحوه شستن بینی

آتل روی بینی باید حداقل به مدت یک هفته دست نخورده باقی بماند. بنابراین باید از باز کردن یا خیس شدن آن جلوگیری نماید. زیرا در غیر اینصورت احتمال انحراف بینی وجود خواهد داشت. با این وجود برای پاک کردن صورت می توانید از یک دستمال مرطوب استفاده کنید. برای شستن مو نیز به عقب تکیه داده و از یک فرد دیگر کمک بگیرید.

ماه اول پس از جراحی بینی

پس از سپری شدن یک هفته از انجام جراحی بینی و برداشتن آتل و بخیه ها، باید از ضربه به داخل بینی در اثر دمیدن و … جلوگیری شود. به علاوه دو بار در روز از آب نمک برای تمیز کردن بینی و مرطوب نگه داشتن مخاط استفاده کنید.

نحوه ورزش کردن بعد از جراحی بینی

ورزش پس از جراحی بینی می تواند موجب خونریزی بینی شود. بنابراین بهتر است پس از گذشت مدت زمانی مناسب و به تدریج به ورزش بازگردید تا مشکلی برای بینی ایجاد نشود. بهترین زمان بازگشت به ورزش با توجه به نوع ورزش متغیر خواهد بود.

استفاده از عینک

برای استفاده از لنزهای تماسی محدودیتی نخواهید داشت. اما تا زمانی که بینی شما به طور کامل بهبود نیافته است (تقریبا به مدت 2 ماه) نمی توانید از عینک های طبی و آفتابی استفاده کنید. امیدواریم که از خواندن نوشته مراقبت های بعد از جراحی بینی لبذت برده باشید. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید. شما عزیزان همچنین می توانید نظرات و پیشنهادات خود را از بخش نظرات به ما انتقال دهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)