عمل جراحی بینی

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • عمل جراحی بینی
 عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی یکی از محبوب ترین جراحی ها در جهان است و طبق آماری که در دست است، محبوب ترین عمل در کشور است. عمل جراحی بینی اگر به صورت اصولی انجام شود، هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ عملکردی منجر به بهبود ظاهر بینی می شود.

عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی، نوعی جراحی است که شکل، اندازه، فرم و ساختار بینی را در جهت متعادل سازی و بهبود زیبایی صورت تغییر می دهد. هدف از عمل جراحی بینی می تواند ترکیبی از اهداف درمانی و زیبایی باشد، به گونه ای که علاوه بر بهبود ظاهر، مشکلات ساختاری بینی یا تنفس فرد نیز برطرف شود.

ما در این مقاله می خواهیم مطالب و نکاتی را راجع به عمل جراحی بینی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اهداف جراحی زیبایی بینی

برآورده کردن خواسته های واقع گرایانه فرد با توجه به معیارهای پزشکی و زیبایی شناسی است. اگر به این مقصود رسیده شود، هم بیمار و هم پزشک از نتیجه کار رضایتمند خواهند بود، در غیر این صورت برای هردو ایجاد می گردد.

اگر بعد از ارزیابی دقیق روحی و روانی در فرد داوطلب جراحی های زیبای بینی به مواردی از نکات زیر برخورد شود، او کاندیدای مناسبی برای جراحی نیست:

 • افرادی که قبلا اقدامات متعدد برای زیبایی انجام داده اند. موارد اعتیاد به این اقدامات فراوان دیده شده است. انجام جراحی در این افراد علاوه بر وارد شدن صدمات جسمی، اعتیادشان به اقدامات بعدی را هم تشدید می کند.
 • درخواست جراحی برای اشکالات بسیار کوچک و غیر قابل توجه: در مواردی دیده شده است که فرد برای ایراد بسیار کوچک در بینی خود خواستار انجام عمل جراحی بینی است. این افراد همانطور که به این ایرادات جزئی حساسند، بعد از عمل هم ممکن است به هر چیزی ایراد گرفته و از نتیجه عمل ابراز نارضایتی کنند.
 • افرادی که نزد پزشکان دیگری رفته9 و حالا از آنان بدگویی کرده و شما را بهترین دکتر می دانند و تعریف و تمجید بیش از حد از شما می کنند. این افراد از نظر شخصیتی غیر ثابت بوده و بعدها مشکل آفرینند.
 • افرادی که سوابق روانی مانند افسردگی، وسواس، اسکیزوفرنی و یا اختلالات مهم شخصیتی دارند.

اهداف جراحی زیبایی بینی

روش های جراحی بینی

برای عمل جراحی بینی به طور کلی دو روش وجود دارد. امروزه جراحان از هر دو روش برای جراحی استفاده می کنند. اما از آن جایی که توقعات نسبت به نتایج جراحی بینی، نسبت به گذشته، بسیار بیشتر است و بسیاری از مشکلات بینی فقط از طریق روش جراحی باز صورت می گیرد. جراحان معمولا بیشتر روش جراحی باز را به کار می گیرند.

در اولین جلسه مشاوره که پزشک با بیمار دارد، پس از معاینات اولیه تشخیص می دهد که از چه روشی باید برای جراحی استفاده کند اما به طور قطعی در مورد آن صحبت نمی شود.

جراحی زیبایی بسته

یکی از روش های عمل جراحی بینی که در گذشته بیشتر از آن استفاده می شد، روش جراحی بسته بینی است. در این روش تمام اقدامات مربوط به جراحی از بخش های داخلی و برش هایی که در داخل بینی و از درون حفره های بینی انجام می شود، صورت می گیرد. در روش جراحی زیبایی بسته قوز بینی برداشته می شود. استخوان بینی اصلاح می شود، غضروف ها به حالت طبیعی بر می گردد ولی برای اصلاح نوک بینی تا حدودی محدودیت وجود دارد.

علی رغم این که مدت زمان جراحی کوتاه تر است اما دسترسی به نوک بینی و تغییراتی که مد نظر جراح است ممکن است به خوبی صورت نگیرد. از مزایای دیگر این روش این است که برش پوستی بر روی بینی انجام نمی شود.

جراحی زیبایی باز 

در این روش پوست بینی از ناحیه کلوملا (تیغه وسط بینی) برش داده می شود و پوست از روی بافت زیرین که غضروف می باشد، برداشته می شود سپس مطابق با صلاح دید پزشک و سلیقه بیمار قسمت های مختلف غضروفی و استخوانی اصلاح می شود پس از آن پوست به جای قبلی خود باز می گردد.

در این روش دسترسی و دید جراح به تمام قسمت های بینی که قصد ایجاد تغییر شکل در آن ها را دارد بسیار بازتر است.

تفاوت روش های جراحی بینی باز و بسته

در جراحی بینی به روش بسته تورم بینی کمتر است و در زمان کوتاه تری بینی شکل می گیرد اما نتیجه زیبایی با جراحی باز تفاوت زیادی ندارد. بیمارانی که مشکلات بینی آن ها عمدتا در نوک بینی است یا بینی آن ها بسیار کج و بدشکل و انحراف تیغه بینی دارند، همچنین بیمارانی که تروماهای شدید قبلی داشته و یا مشکلات تیغه بینی دارند باید برای آن ها از روش جراحی باز استفاده کرد. اما افرادی که مشکلات نوک بینی را ندارند و یا انحراف شدید تیغه بینی ندارند می توان برای آن ها از عمل جراحی بسته استفاده کرد.

روش های جراحی بینی

افراد مناسب برای کاندید جراحی بینی

برای هر جراحی زیبایی، عده ای کاندید مناسب تری می باشند. این افراد عبارتند از:

 • افرادی که بینی آن ها در حادثه یا رویدادی خاص دچار ضربه و شکستگی شده است.
 • افرادی که به دلایل ژنتیکی و مادرزادی دارای بینی های بزرگ هستند.
 • افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی هستند.
 • افرادی که به دلایل پزشکی نیاز به انجام جراحی بینی درمانی دارند.

مراحل عمل جراحی بینی

معمولا برای انجام عمل جراحی بینی، مراحلی انجام می شود که پیگیری آن، ما را به نتیجه مطلوب از جراحی نزدیک می کند. در ادامه به بررسی مراحل جراحی بینی می پردازیم:

1. انتخاب پزشک برای جراحی بینی 

یکی از مهم ترین کارهایی که فرد بعد از تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرد، انتخاب جراح بینی است. افراد برای رسیدن به بهترین نتیجه از جراحی، باید یک پزشک با تجربه و متخصص را انتخاب کنند. چنین انتخابی بسیار دشوار است. بهترین کار برای انتخاب بهترین جراح، تحقیقات و پرس و جو از اطرافیان است.

سعی کنید تحقیقات را در فضای مجازی نیز انجام دهید و اطلاعات واقعی تری از جراحان کسب کنید. چک کردن تخصص پزشک و شماره نظام پزشکی اهمیت زیادی در این تحقیقات دارد. قبل از تصمیم نهایی، حتما عکس های قبل و بعد از جراحی بینی پزشک را بررسی کنید.

2. جلسه مشاور جراحی بینی

یکی از اصلی ترین و کلیدی ترین مرحله قبل از جراحی،جلسه مشاوره می باشد. در این جلسه می توانید تمام سوالات خود در زمینه جراحی را از پزشک خود سوال کنید. در این جلسه معمولا باید نیازهای روحی و مشکلات جسمی که از بابت بینی دارید بیان کنید.

اگر در این مرحله خوب عمل کنید، می توانید پزشکتان را از علاقه مندی هایتان مطلع سازید و شانس رسیدن به بینی دلخواه خود را داشته باشید. در این جلسه می توانید جراحی های بینی که توسط پزشک مورد نظرتان انجام شده است را بررسی کنید و سوالاتتان را در خصوص جراحی بینی و عوارض آن بپرسید.

3. بی هوشی و جراحی بینی 

بعد از مراجعه به کلینیک یا بیمارستان، به اتاق جراحی هدایت می شوید. در این اتاق با حضور متخصص بی هوشی، مراحل لازم برای بی هوشی عمومی انجام می شود. در نهایت با تزریق وریدی داروی بی هوشی، این مرحله انجام می شود و پزشک جراحی را آغاز می کند.

توجه داشته باشید که سوابق دارویی و حساسیت هایتان را با پزشک در میان بگذارید تا داروی مناسبی برایتان تجویز شود. بعد از بی هوشی پزشک متخصص، بر اساس نوع عمل جراحی، کار را آغاز می کند. در این زمان، تغییرات مورد نیاز در غضروف بینی، استخوان بینی، بافت پوست بینی و پره ها انجام می شود و اگر مشکلی مانند پولیپ داشته باشید درمان می شود و سپس محل برش داده شده بخیه می شود.

4. گچ و آتل بینی بعد از جراحی بینی 

پزشک متخصص جراحی پلاستیک یا متخصص گوش و حلق و بینی، بعد از پایان جراحی و تمام شدن بخیه ها، با استفاده از گچ مخصوص یا آتل بینی، روی بینی را محدود می کند و پانسمان مخصوص بینی انجام می شود. با استفاده از آتل سه بعدی که با استفاده از پرینتر سه بعدی ساخته می شود، میزان تورم بینی کنترل می شود تا بعد از یک هفته، آتل برداشته شود یا گچ باز شود.

5. دوران نقاهت جراحی بینی 

بعد از تمام شدن جراحی بینی، دوره نقاهت عمل بینی آغاز می شود. در این دوران، باید تمامی مراقبت های بعد از عمل را را رعایت کنید. این مراقبت ها هرچه با دقت بیشتری انجام شود، نتیجه جراحی مطلوب تر خواهد بود. معمولا بعد از یک هفته پس از عمل، معمولا آتل و گچ باز می شود و چسب بینی جای آن را می گیرد.

بعد از این مرحله، معمولا باید مراقبت ها را پیگیری کنید تا تورم بینی کاهش یابد و شکل و فرم نهایی بینی مشخص شود.

دوران نقاهت برای افراد شاغل و دارای مسئولیت، آیتم کلیدی در جراحی محسوب می شود. اما به طور معمول این دوران نقاهت برای هر فرد حدودا دو هفته زمان می برد. اما در بعضی افراد کمتر و در بعضی بیشتر خواهد بود. در دو هفته ابتدایی بعد از عمل جراحی بینی کبودی زیر چشم و اطراف بینی به مرور بهبود پیدا می کند و شما می توانید با گذشت زمان و توجه به مراقبت های بعد از عمل، از شدت تورم و کبودی بکاهید.

مراحل عمل جراحی بینی

اقدامات قبل از عمل جراحی بینی

 1. قبل از جراحی بینی، ممکن است پزشک شما برایتان دارو تجویز کند که در این صورت باید به موقع آن را مصرف کنید.
 2. به مدت دو هفته قبل از جراحی از مصرف برخی داروها مانند آسپرین، پروفن، ژلوفن و مواردی از این قبیل و همچنین ویتامین E، پرهیز کنید زیرا این داروها باعث رقیق شدن خون می شود و خونریزی بعد از عمل را تشدید می کند.
 3. در روز عمل جراحی از به همراه داشتن ابزار و زیورآلات فلزی مانند ساعت، گردنبند و… خودداری کنید.
 4. خانم ها در روز جراحی بینی باید از داشتن آرایش اجتناب کرده و آقایان  نیز کمترین مقدار ریش و سبیل را داشته باشند.
 5. در روز جراحی بینی افراد باید لباس های گشاد دارای دکمه یا زیپ بپوشند تا پس از عمل، در هنگام عوض کردن لباس با مشکل رو به رو نشوید.
 6. دو هفته قبل از جراحی از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی که باعث اختلال در فرآیند اکسیژن رسانی خون می شود بپرهیزید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

 1. در روزهای اول بعد از عمل ممکن است ترشحات خونابه از بینی تان خارج شود که طبیعی است ولی در صورت خونریزی زیاد به پزشک خود اطلاع دهید.
 2. از مسواک نرم استفاده کنید، با دهان باز عطسه کنید و لباس های دکمه دار بپوشید.
 3. به مدت دو هفته بعد از جراحی از فین کردن محکم خودداری کنید.
 4. از روزهای دوم یا سوم شست و شوی بینی را با سرم نمکی و با استفاده از سرنگ به آرامی شروع کنید. می توانید با احتیاط از گوش پاک کن خیس جهت تمیز کردن قسمت های پایین داخل بینی استفاده کنید.
 5. در ماه های اول از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید.
 6. فرم بینی شما در روزها و هفته های اول مشخص نیست، بنابراین از وسواس زیاد و مشاهده مکرر خود در آینه خودداری کنید.

کشیدن بخیه بعد از عمل جراحی بینی چگونه است؟

نوع بخیه استفاده شده در جراحی های بینی متفاوت است و در صورتی که لازم باشد بخیه کشیده شود بسیاری از بیماران نگران درد حاصل از کشیدن بخیه هستند که باید بگوییم درد شدیدی نداشته و بیمار ناراحتی کمی را ممکن است تجربه کند.

گچ بینی چگونه بعد از عمل برداشته می شود؟

معمولا 5  الی 7 روز بعد از عمل بینی برای برداشتن گچ بینی، بیمار باید به جراح بینی خود مراجعه کند، قبل از مراجعه به پزشک استحمام کنید و به هیچ عنوان خودتان برای برداشتن گچ اقدام نکنید.

گچ بینی چگونه بعد از عمل برداشته می شود؟

هزینه عمل

هزینه جراحی بینی معمولا ارتباط مستقیمی با نوع بینی، میزان پیچیدگی جراحی بینی، تخصص و تجربه پزشک، محل جراحی بینی و خدمات جانبی آن دارد.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاس گذاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله سعی کردیم نکات مربوط به عمل جراحی بینی را در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)